Jak zmniejszyć zużycie węgla w Polsce?

Przez Monika
W Instalatorzy
8 kwietnia, 2021
0 komentarzy
108 Views

Najnowszy model przeprowadzony przez Fundację Instrat pokazuje, że do 2030 roku możemy zmniejszyć udział węgla w produkcji energii elektrycznej z 70 do 30 procent. 

Scenariusz ten nie zakłada całkowitego odejścia od węgla, ale pozwoli ograniczyć emisyjność polskiej energetyki dwukrotnie szybciej niż według rządowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Twórcy raportu „Droga do celu. Odejście od węgla w polskiej elektroenergetyce” Paweł Czyżaka i Adrianna Wrona opisali zastosowany model w ten sposób:

Uwzględniliśmy nie tylko obecne realia techniczne i ekonomiczne produkcji energii, ale też ograniczenia w akceptacji społecznej np. dotyczące lokalizacji OZE. Co więcej, założyliśmy bardzo ostrożnie, że tempo rozwoju energii odnawialnej w kolejnych dekadach będzie takie, jak dotąd. Realnie tempo może być jeszcze szybsze – wyjaśnił Paweł Czyżak.

Według ekspertów Instratu powinniśmy odblokować inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie – konieczna jest także nowelizacja tzw. „ustawy antywiatrakowej”, zwiększenie wolumenu aukcji OZE, wprowadzanie kolejnych odsłon programu “Mój Prąd”, terminowa realizacja projektów offshore i modernizacja infrastruktury sieciowej. Wszystkie te działania można sfinansować ze środków unijnych i prywatnych, w odróżnieniu od subsydiowania wydobycia i spalania węgla – który według rządowej strategii w roku 2030 ma odpowiadać nawet za 56 proc. produkcji energii elektrycznej. Według scenariusza z raportu, 76 proc. zapotrzebowania w roku 2030 pokrywają źródła odnawialne.

Cały raport „Droga do celu. Odejście od węgla w polskiej elektroenergetyce”.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: