Jak zmniejszyć wydatki na ciepło i energię elektryczną?

Przez Adam
W Instalatorzy
14 listopada, 2017
0 komentarzy
1382 Views

Rosnące koszty utrzymania domu zachęcają do poszukiwania innych sposobów na jego ogrzanie i zasilanie. Na szczęście możliwości jest wiele i z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie najbardziej optymalne dla siebie.

Kocioł kondensacyjny

Na początku warto rozważyć najbardziej oczywistą propozycję, czyli zmianę ogrzewania paliwami stałymi na ogrzewanie gazowe. Choć ogrzewanie gazowe będzie nieco droższe niż węglowe, koszty można obniżyć montując gazowy kocioł kondensacyjny. Charakteryzuje się on przede wszystkim dużo większą sprawnością niż tradycyjny, a wszystko za sprawą pozyskiwania dodatkowego ciepła poprzez odzyskiwanie energii ze spalin. Kocioł w efekcie wytwarza więcej ciepła przy mniejszym zużyciu paliwa niż tradycyjne urządzenia grzewcze.

panele fotowoltaiczneOZE – przyjazne nie tylko dla środowiska

Aby korzystać z OZE niezbędne jest posiadanie m.in. takich urządzeń grzewczych, jak pompy ciepła: powietrzne lub gruntowe oraz kolektorów słonecznych. Zadaniem pomp ciepła jest pozyskiwanie energii z powietrza, gruntu oraz słońca i przetworzenie jej na energię cieplną służącą do ogrzania domu i podgrzania c.w.u.. W przypadku urządzeń wykorzystujących OZE, poza wydatkiem na zakup pompy ciepła czy kolektorów słonecznych, ponosimy niewielkie koszty związane z eksploatacją tych urządzeń grzewczych (sprężarki przy pompach ciepła pracują na prąd). Otrzymujemy za to niedrogie ogrzewanie, którego paliwem napędzającym jest przyroda.

Panele fotowoltaiczne, czyli prąd ze słońca

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, którą można wykorzystać na bieżące potrzeby gospodarstwa, np. zasilanie pralki, lodówki itd. W przypadku powstania nadwyżek, wyprodukowaną energię elektryczną można sprzedać do elektrowni (jeśli produkcja energii jest większa niż aktualne zapotrzebowanie).

Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym zapewnimy sobie oszczędności w wydatkach za energię przez wiele lat, niezależnie od cen prądu lokalnego zakładu energetycznego.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: