Jak wygląda czyszczenie instalacji fotowoltaicznej?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
25 sierpnia, 2020
0 komentarzy
331 Views

Wzrost zainteresowania montażem instalacji fotowoltaicznych przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Instalację można zamontować zarówno na dachu obiektu jak i na ziemi. Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji systemu, tak by posłużył przez wiele lat.

Przede wszystkim przeglądem instalacji powinien zająć się profesjonalista, dlatego należy powstrzymać od wszelkich samodzielnych poprawek, przeróbek i ulepszeń. Jeśli instalacja zostanie założona poprawnie to późniejsza kontrola będzie już tylko rutynowa. Systemy te są bardzo mało awaryjne, i niemal całkowicie bezobsługowe. Niezbędna jest jednak regularna konserwacja, odpowiednie czyszczenie i cykliczny przegląd, które mają na celu utrzymanie najwyższej wydajności całego systemu. 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

W przypadku instalacji fotowoltaicznej można zdecydować się na samodzielne czyszczenie, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

1. Zadbaj o bezpieczeństwo. Wychodzenie na dach zawsze wiąże się z ryzykiem upadku, dlatego należy zaopatrzyć się  w stosowną alpinistyczną uprząż lub pewną linkę zabezpieczającą, która zniweluje ewentualne szkody poniesione podczas upadku z wysokości.

2. Stosuj dedykowane środki czystości. W ewentualnym zastępstwie możesz wykorzystać delikatny roztwór z wody i octu. Uwaga, myjka ciśnieniowa nie jest dedykowana do czyszczenia paneli, ponieważ jej konstrukcja jest na to zbyt delikatna i łatwo w ten sposób pozrywać przewody. Do czyszczenia bezpośredniego najlepiej użyć miękkiej gąbki. Ogólna zasada brzmi, że z panelami postępujemy jak z lakierem w luksusowym aucie.

3. Korzystaj tylko z czystej wody. Zawsze używamy wody czystej, która nie pozostawi smug.

4. Czyść panele wczesną wiosną oraz późnym latem. Okresy deszczowe sprzyjają naturalnej higienie konstrukcji, gdyż samoistnie miękka woda z chmur czyści cały system.5. Zwracaj uwagę na pogodę. Stale monitoruj pogodę i jeśli deszcze występują regularnie, nie musisz czyścić naszego systemu zbyt często.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: