Jak sprawdzić, jaki gaz mam w domu i jakie to ma znaczenie?

Przez Monika
W Kotły kondensacyjne
9 czerwca, 2022
0 komentarzy
116 Views

Okazuje się, że pytanie zawarte w tytule tego artykułu jest dość często zadawanym przez internautów. Świadczy to o tym, że dla osób ogrzewających swoje nieruchomości coraz większe znaczenie ma rodzaj paliwa i rośnie świadomość w tej kwestii. To bardzo istotne z punktu widzenia ekologii, ale także oszczędności. A to ostatnie ma duże znaczenie w ostatnim czasie. Gaz jest ekologicznym paliwem, ale czy to, jaki gaz mam w domu, ma znaczenie? Spróbujemy odpowiedzieć na to nurtujące wiele osób pytanie. 

Jaki gaz mam w domu? Jakie są rodzaje gazu?

Gaz ziemny, czyli tak zwane błękitne paliwo to jedno z najpopularniejszych paliw służących do ogrzewania domów, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także gotowania. Gaz jest paliwem kopalnym, czyli wydobywanym z ziemi. To tak naprawde mieszanina różnych gazów oraz innych związków chemicznych. Składa się w większości z metanu, a także gazów palnych, niepalnych, azotu, pary wodnej czy dwutlenku węgla. Gaz bywa także zanieczyszczony. Oczywiście zanim trafi do sieci gazowej jest oczyszczany i pozbawiony zbędnych składników. Nigdy nie jest jednak zupełnie “czysty”. 

W zależności od miejsca wydobywania gazu ma on bardzo różny skład. Dlatego to, jaki gaz mam domu, jest uzależnione głównie od lokalizacji nieruchomości. W sieciach przesyłowych jest dostępnych kilka rodzajów gazu ziemnego: gaz ziemny wysokometanowy typu E, gaz ziemny zaazotowany typu Lw, Ls, Lm, Ln.

Gaz ziemny wysokometanowy typu E jak sama nazwa wskazuje ma bardzo wysoką zawartość metanu – około 98%. To właśnie ten gaz płynie w tzw. sieci miejskiej i zasila gospodarstwa domowe czy przemysł. Pozostałe rodzaje gazu mają dużo mniejszą zawartość metanu i przez to są mniej wydajne. Gaz ziemny typu L jest dostarczany lokalnie. Gaz typu Lw funkcjonuje głównie w województwie dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim. Gaz ziemny typu Ls jest dostarczany zwykle w pobliżu kopalni, w której jest wydobywany. Występuje w okolicy Kołobrzegu, Koszalina, Białogardu, Żmigrodu. Gaz typu Ln i Lm nie jest dostarczany w Polsce.

Jak sprawdzić, jaki gaz mam w domu?

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem w sieci domowej płynie gaz ziemny typu E, o ile nie ma informacji, np. od zarządcy lub spółdzielni mieszkaniowej o tym, że jest inaczej. Aby mieć 100% pewności, jaki gaz mam w domu, najlepiej jest skontaktować się z dystrybutorem bądź sprzedawcą gazu. Powinien on bez najmniejszych problemów przekazać taką informację. Co do zasady, gaz w domu – jaki rodzaj i konkretny typ płynie do urządzeń nie powinno mieć większego znaczenia. Rolę może odgrywać poziom zanieczyszczeń – będzie on wpływał na wydajność paliwa i urządzeń grzewczych. 

Jaki gaz mam w domu – technologia GAC od De Dietrich

GAC, czyli Gas Adaptive Control jest to nowoczesny system, który dzięki elektronicznej kontroli gazu i zaworowi elektronicznemu gwarantuje automatyczną kontrolę spalania i zapewnia przez to stałe parametry najwyższej wydajności. 

Zaleta systemu GAC to między innymi brak konieczności regulacji manualnej – bez pomiarów, kalibracji czy wymiany dysz. Dzięki systemowi GAC kocioł samoczynnie dostosowuje się do jakości gazu i długości przewodów spalinowych, utrzymując przy tym stałą wydajność. Dzięki kontroli spalin kocioł samoczynnie reguluje się, aby utrzymać najwyższą sprawność, zapewniając przy tym zmniejszenie zapotrzebowania na energię i minimalizację emisji szkodliwych substancji. 

W system GAC wyposażono między innymi kocioł gazowy Lumea MPX. 

Gaz w domu – jaki rodzaj kotła wybrać? Oferta De Dietrich

Gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX jest nowością w ofercie firmy De Dietrich. Urządzenie, mimo niewielkich rozmiarów, prezentuje duże możliwości. Gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX w wersji jedno- i dwufunkcyjnej, dedykowany jest zarówno dla nowych instalacji, jak i modernizowanych. Estetyczna, a zarazem zwarta konstrukcja umożliwia łatwy montaż kotła nawet w małych pomieszczeniach i na ścianach, gdzie każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie. 

Co więcej, kocioł dostępny jest także w wersji „BIC”, czyli ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 40 litrów. Urządzenie w tej specyfikacji dobrze sprawdzi się w mieszkaniach lub domach, w których brakuje miejsca na standardowy podgrzewacz stojący pod kotłem, a występuje zwiększone zapotrzebowanie na c.w.u.

W standardzie dostawy oferowany jest czujnik zewnętrzny oraz zestaw podłączeniowy z kompletem zaworów, dzięki czemu instalacja nowego urządzenia jest jeszcze łatwiejsza, a podłączenia wkomponowują się w estetyczny wygląd pomieszczenia.

Kocioł Lumea został wyposażony w nowatorski system Gas Adaptive Control (GAC), który gwarantuje optymalizację spalania dzięki elektronicznej kontroli spalania i zaworowi elektronicznemu gazu. System w sposób ciągły kontroluje i optymalizuje proces spalania. GAC ułatwia również uruchomienie kotła, ponieważ nie ma konieczności regulacji manualnej, kalibracji czy wymiany dysz. Ponadto GAC dba o zmniejszenie zapotrzebowania na energię i minimalizuje emisję szkodliwych substancji. Urządzenie samoczynnie dostosowuje się do rodzaju i jakości gazu, a także długości przewodów spalinowych, utrzymując przy tym najwyższą wydajność.

Średnioroczna efektywność energetyczna kotła LUMEA to aż 93%, co przekłada się na wysoką sprawność sięgającą 109%. Dzięki kondensacji i wydajnemu wymiennikowi ze stali nierdzewnej, można uzyskać oszczędność energii do 30% w porównaniu z kotłami starszej generacji. Lumea MPX charakteryzuje się także dużymi możliwościami modulacji od 14 do 100% mocy, dostosowując się do zapotrzebowania na ogrzewanie i c.w.u. Dopasowanie mocy grzewczej do bieżących potrzeb na ciepło pozwala zapobiec nadmiernemu przegrzaniu lub niedogrzaniu pomieszczeń budynku.

Dla łatwiejszej obsługi kocioł wyposażono w konsolę z cyfrowym, podświetlanym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, który umożliwia prezentację oraz szybką zmianę poszczególnych parametrów pracy urządzenia. Naciśnięcie dedykowanego przycisku, powoduje wyświetlenie różnorodnych informacji o działaniu kotła, m.in. o zadanej temperaturze zasilania ogrzewania i c.w.u. czy ciśnieniu wody w obiegu grzewczym.

Niezawodność urządzenia gwarantują sprawdzone technologie i materiały m.in. wymiennik kotła i palnik cylindryczny ze stali szlachetnej oraz bloki hydrauliczne wykonane w 100% z mosiądzu, zapewniające szczelność i bezawaryjność.

Oczywiście w przypadku urządzeń grzewczych znaczenie ma nie tylko rodzaj gazu, ale także zaawansowanie techniczne kotłów. Stąd marka De Dietrich od lat stawia na kotły kondensacyjne, które są najbardziej wydajne, oszczędne i ekologiczne. 

Inidens to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru. Seria Inidens to dwie jednostki dwufunkcyjne (20/24 MI o mocy 5,2-21,8 kW oraz 24/28 MI o mocy 6,3-26,1 kW) i jedna jednofunkcyjna (o mocy 6,3-26,1 kW), dostępna także w pakiecie z emaliowanym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 100 l do ustawienia pod kotłem. 

Konstrukcja nowego kotła Inidens została szczegółowo przemyślana, tak aby zajmował jak najmniej miejsca, a jednocześnie oferował maksymalną wydajność i oszczędność dzięki zastosowaniu techniki kondensacyjnej. Kompaktowe wymiary (39,5 x 70 x 28,5 cm) pozwalają na montaż na małej przestrzeni, zarówno w kuchni, jak i w pomieszczeniu gospodarczym, zapewniając dużą swobodę przy planowaniu instalacji. Kocioł jest także bardzo lekki, waży zaledwie 29 kg.

Dzięki nowatorskiemu projektowi najlepsze parametry kotła Inidens nie kolidują z prostotą obsługi. Instalacją grzewczą i ciepłej wody użytkowej można sterować za pomocą intuicyjnego i czytelnego regulatora. Panel sterowania jest podświetlany i bardzo przyjazny dla użytkownika. Informuje o bieżącym stanie pracy urządzenia oraz o pojawiających się anomaliach. Dodatkowo do współpracy z kotłami Inidens zalecany jest modulujący termostat pokojowy Smart TC°. Umożliwia on zarządzanie systemem grzewczym zarówno z poziomu regulatora Smart TC° przy użyciu intuicyjnego pokrętła oraz czytelnego wyświetlacza, jak i z poziomu smartfona z zainstalowaną dedykowaną aplikacją Smart TC°. Dzięki wyposażeniu instalacji w Smart TC° oraz czujnik temperatury zewnętrznej możliwie jest osiągnięcie klasy energetycznej systemu grzewczego A+.

Kocioł gazowy Inidens to przełomowe urządzenie, wyprzedzające swoje czasy. Jest to pierwszy kocioł z portfolio De Dietrich przystosowany do spalania gazu z 20% udziałem wodoru. Wykorzystanie paliwa wodorowego to priorytet zapisany w polityce klimatycznej Unii Europejskiej, mający na celu zredukowanie ilości wydzielanego do atmosfery dwutlenku węgla. Spalanie paliwa gazowego z 20% udziałem wodoru wpływa na redukcję emitowanego CO2 o 8% w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych.  

Wykorzystanie technologii kondensacji pozwala na zmniejszone zużycie energii przez kocioł Inidens. Kotły w wersji dwufunkcyjnej charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej dla podgrzewu c.w.u. – ɳwh do 88%. Urządzenie wyposażono w nowy, wysokowydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej – trwały i wytrzymały. Wymiennik jest objęty 5-letnią gwarancją producenta. Moduł hydrauliczny kotła jest wykonany z mosiądzu.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: