Jak się trujemy, czyli emisja CO2 na świecie

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Luty 7, 2019
0 komentarzy
293 Views

Duża emisja dwutlenku węgla to problem ogólnoświatowy. Trują wszyscy – w mniejszym lub większym stopniu. Nasz kraj nie jest więc odosobniony, jednak to co w całym procesie jest najgorsze, to widoków na poprawę sytuacji brak.

Dym z kominaJak wiadomo, dwutlenek węgla to jeden z głównych czynników odpowiadających za zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Niestety w ostatnich latach ze względu na zwiększenie wykorzystania węgla, ropy i gazu emisja CO2 znacznie się zwiększyła.

Wśród największych emitentów CO2 na świecie, Polska zajmuje 21 miejsce. Choć do takich gigantów jak Chiny, czy sąsiadujące z nami Niemcy jest nam daleko, to mimo wszystko nie mamy czym się chwalić.

W ubiegłym roku emisje ze spalania paliw kopalnych na świecie wzrosły o 1,7%. Nie był to jedynie pojedynczy wyskok, bo w tym roku tempo jeszcze bardziej przyspieszy, do ok. 2% – wskazuje przygotowany przez 76 naukowców z 57 instytucji raport „Global Carbon Budget 2017”. Dokument obrazuje emisje ze spalania paliw kopalnych oraz produkcji cementu.

Głównymi czynnikami napędzającymi emisję CO2 są m.in. wzrost zużycia węgla, ruch samochodowy, przewozy towarowe, lotnictwo i żegluga. Wystarczy wspomnieć, że popyt gaz i ropę nie słabnie od wielu lat. Produkcja energii z paliw kopalnych odpowiada za ok. 70 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Do tego dochodzi stały wzrost zużycia węgla w Indiach i Chinach, najludniejszych krajach świata.

Kto emituje najwięcej?

Globalne emisje CO2 w 2017 roku wyniosły ponad 36 mld ton. Udział Chin, zajmujących pierwsze miejsce wynosi 27%, USA – 15%, a Indii – 7%. Polska emitując 326,6 mln ton, ma udział w skali świata 0,9% i zajmuje 21 miejsce. Uwzględniając emisję CO2 przypadającą na jednego mieszkańca, wyniki prezentują się już zgoła odmiennie. Tutaj rekordzistą jest Katar z wynikiem 49 ton CO2 na osobę. Polska w tej klasyfikacji zajmuje 38 miejsce. W przeliczeniu na jednego Polaka emisja w ubiegłym roku wyniosła 8,6 ton – przy średniej unijnej 7 ton. Wyższe wyniki mają: Niemcy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Estonia i Czechy. Unijne emisje CO2 stanowią 10% globalnych.

W 2018 r prognozowane są niewielkie spadki o -0,7%. Jest to znacznie mniej od wyniku utrzymującego się w ciągu dekady do 2014 roku – 2% rocznie.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: