Jak segregować śmieci?

Przez Monika
W Porady
29 października, 2020
0 komentarzy
1631 Views

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Jeśli tylko pozna się kilka prostych zasad segregacja wcale nie jest trudnym wyzwaniem.

W 2019 r. według danych GUS na jednego mieszkańca przypadło średnio 332 kg zebranych odpadów. To o 7 kg więcej niż w 2018 roku, dlatego tak ważne jest aby zadbać o naszą planetę, by nie doprowadzić do jej zaśmiecenia. Najwięcej trudności mogą sprawiać takie odpady jak np. karton po mleku. Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym ten karton jest wyścielony od środka? Karton po mleku to przykład opakowania wielo-materiałowego. Wrzucamy go do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Co zatem w przypadku tłustego słoika po pulpetach. Gdzie powinniśmy go wyrzucić? Opróżniony słoik po pulpetach powinniśmy wyrzucić do pojemnika na opakowania szklane. A co z obierkami warzyw? Obierki warzyw oraz owoców najlepiej przeznaczyć na kompost. Jeśli nie masz przydomowego kompostownika, wyrzuć je do pojemnika na odpady biodegradowalne (BIO). Co ważne, ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane, wystarczy je opróżnić. Wszystkie surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu, dlatego należy jest tylko odpowiednio sortować i wyrzucać do odpowiednich pojemników.

Jeśli masz wątpliwości zerknij poniżej:

Uwaga! 

Podczas segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). 

Tych rzeczy nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: