Jak polskie miasta walczą z zanieczyszczonym powietrzem: Kościerzyna
Niewystarczająco dobra jakość powietrza spędza sen z powiek władzom i mieszkańcom wielu polskich miast. Niektóre podjęły już kroki w celu poprawy tego stanu. Wśród nich jest również Kościerzyna.
Gmina Kościerzyna od 2006 roku zmaga się ze zbyt dużą emisją zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. W powietrzu od wielu lat zalegają duże ilości pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu, które najczęściej są wynikiem używania pieców na paliwo stałe. Ponieważ kwalifikacja jakości powietrza nad tym obszarem została oceniona przez WIOŚ jako kategoria C, władze Kościerzyny już w 2009 roku podjęły działania mające na celu poprawę stanu tamtejszego powietrza. W 2011 roku miasto przystąpiło do Porozumienia Burmistrzów oraz zostało członkiem Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, w którego działalność od lat się angażuje. Rok później rada miasta przyjęła „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Kościerzyna”, a od lipca 2016 roku obowiązuje również „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Kościerzyna”.
Poprawę jakości powietrza i środowiska w ogóle władze miasta oparły na termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej i nie tylko. Projekt obejmował prace przy sześciu budynkach, w tym budynkach przedszkoli i szkół, sześciu obiektach Wspólnot Mieszkaniowych oraz przy dziesięciu blokach wielorodzinnych na terenie miasta.
Władze Kościerzyny pozyskały fundusze unijne na stworzenie dokumentacji poprzedzającej prace termomodernizacyjne przy 18 obiektach użyteczności publicznej. Sporządzono też bazę danych źródeł niskiej emisji, dzięki której możliwe jest nadzorowanie i ich kontrola.
W ramach projektu Eko-Kościerzyna powstała również dokumentacja potrzebna do stworzenia farmy fotowoltaicznej, a wdrożony projekt Słoneczna Kościerzyna miał na celu budowę instalacji solarnej, umożliwiającej wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Stowarzyszenie Słoneczna Kościerzyna w partnerstwie z Gminą Miejską Kościerzyna, pozyskało ponad 1 mln zł dofinansowania na zakup i montaż 187 instalacji solarnych. W efekcie tego już udało się zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Sukces Kościerzyny w zakresie działań proekologicznych to także efekt szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych. Ich celem jest promocja energooszczędności wśród mieszkańców. Miasto prowadzi liczne kampanie:
- „Kościerzyna mówi TAK oszczędności energii”,
- „EURONET 50/50”,
- „Kościerzyna Miasto z Klimatem”,
- „Zielone Wrota” (projekt województwa pomorskiego),
- „Ekologicznie postępujesz – dymów nie emitujesz!”.
Władze są także organizatorem Dni Energii.
Obecnie w Kościerzynie trwają prace przygotowawcze Projekt „Ziemia kościerska regionem o wysokiej efektywności energetycznej”, w ramach którego odbędzie się m.in. rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej oraz przyłączenie nowych odbiorców indywidualnych, modernizacja miejskiego źródła ciepła i zastosowanie ogrzewania gazowego. W planach władze miasta mają również pozyskanie dofinansowania na zakup i montaż mikro-instalacji OZE, m.in. paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców.
Dzięki swoim działaniom Kościerzyna została laureatem wielu konkursów i odznaczeń: m.in. konkursu Eco-Miasto oraz konkursu Ministerstwa Środowiska „Zielone miasta – w stronę przyszłości”.