Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz? Domowe oszczędzanie nie musi być trudne!

Przez Monika
W Kotły kondensacyjne
6 kwietnia, 2022
0 komentarzy
231 Views

W sytuacji, gdy ceny rosną tak dynamicznie, jak nie rosły od wielu lat, wiele osób zastanawia się, jak ograniczyć wydatki. Warto mieć świadomość, że dużą część budżetu pochłaniają nie tylko artykuły spożywcze czy artykuły przemysłowe, które muszą znaleźć się w każdym domu, ale także koszt utrzymania nieruchomości. Odpowiedź na pytanie jak obniżyć rachunki za prąd, gaz i wodę może być więc kluczowa dla dobrej kondycji domowego budżetu. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki na prąd, gaz czy wodę, to ich ograniczenie pozytywnie wpłynie także na stan planety – to podwójna korzyść. W przypadku urządzeń grzewczych czy sprzętu RTV bądź AGD, ich ekonomiczne działanie przekłada się także na ekologię. Im bardziej wydajne urządzenie – tym mniejszy jego wpływ na środowisko naturalne i na obciążenie portfeli. 

Jak obniżyć rachunki za prąd, gaz i wodę – sposoby na oszczędność

Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć rachunki za gaz bądź prąd, musisz mieć świadomość, że zmianę można najszybciej i najłatwiej zacząć od codziennych nawyków. Warto przede wszystkim przyjrzeć się swojemu komfortowi cieplnemu i zastanowić, czy w domu nie jest przypadkiem za gorąco. Prawdopodobnie tak. A obniżenie choćby o 1 stopień Celsjusza temperatury w domu może przynieść oszczędności na ogrzewaniu nawet o kilka %. To bardzo dużo. Oczywiście nie chodzi o to, żeby przebywać w zimnie. Jednak dla naszego zdrowia i zdrowia naszej planety oraz portfela lepiej jest, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odrobinę za chłodno niż za ciepło. Jaka jest optymalna temperatura pomieszczeń, która pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie? W pokoju dziennym powinno być to 20-22°C. Spać należy w temperaturze o kilka stopni niższej 16-18°C. Chłodniej powinno być też w kuchni – między 17 a 19°C, a to dlatego, że tam bardzo często dogrzewamy się przez gotowanie czy pieczenie. Wyższa temperatura powinna być jedynie  w łazience – 20-24 °C.  Na temperaturę powietrza warto zwrócić uwagę także latem. Wiele osób korzystających z klimatyzacji przesadnie wychładza pomieszczenia, sprawiając że temperatura w nich jest o wiele niższa niż ta na zewnątrz. Tymczasem należy zachować umiar i w czasie upałów nie generować w domu temperatury w wysokości np. 17°C, nawet jeśli ma to miejsce tylko przez chwilę. Temperatura powietrza powinna być stała. 

Myśląc o tym, jak obniżyć rachunki za gaz, warto przyjrzeć się także nawykom związanym z wietrzeniem pomieszczeń. Nie ma sensu przesadnie ich nagrzewać i jednocześnie uchylać okna np. na pół godziny. Lepiej jest skręcić grzejniki, otworzyć okno na kilka minut, porządnie wywietrzyć i odkręcić grzejniki jak zwykle. Temperatura szybko wróci do optymalnego poziomu i będzie można cieszyć się ciepłym i świeżym powietrzem bez zbędnego zużywania paliwa na ogrzewanie pokoju, w którym jest długo otwarte okno. 

Sposobem na to, jak zmniejszyć rachunki za prąd jest korzystanie z energooszczędnych sprzętów RTV i AGD. Aby móc to zrobić, należy zapoznać się z oznaczeniem na etykietach energetycznych. Będzie można wówczas przewidzieć, ile prądu zużyje konkretne urządzenie. Jakiś czas temu nastąpiły pewne zmiany w oznaczeniach energetycznych urządzeń. Część z nich nie ma już oznaczeń w postaci popularnych plusów, np. A++. Dotyczy to m.in. pralek, zmywarek, lodówek, telewizorów. Urządzenia grzewcze nadal oznaczane są tradycyjnymi etykietami – na skali od E do A+++, a urządzenia do podgrzewania c.w.u. na skali od G do A. A to najwyższa sprawność energetyczna, a więc największa oszczędność i poszanowanie środowiska. W przypadku wymienionych wcześniej urządzeń skala będzie rozpięta między A a G. Co ciekawe najbardziej energooszczędne obecnie urządzenia są w stanie osiągnąć najwyżej poziom efektywności określony jako B, C czy nawet F. Urządzenia, co do których można byłoby przyznać ocenę A nie są póki co produkowane i stanowią pewnego rodzaju wyzwanie. 

Oszczędność wody, choć sama w sobie pozytywnie wpływa na stan portfela i środowiska może być także sposobem na to, jak zmniejszyć rachunki za gaz czy prąd. Szczególnie jeśli mówimy o ciepłej wodzie, którą najpierw trzeba podgrzać, co zużywa energię. Zatem prysznic zamiast kąpieli, zakręcanie wody podczas mycia zębów, używanie zimnej wody wtedy, gdy jest to możliwe – to dobre sposoby na oszczędność. Warte uwagi są także programu EKO w pralkach czy zmywarkach, które co prawda wydłużają cykl prania bądź zmywania, ale zużywają podczas niego mniej wody i prądu. Nie zawsze zatem czas to pieniądz. 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Wykorzystaj energię ze słońca 

Oprócz codziennych nawyków są również bardziej zaawansowane sposoby, by obniżyć rachunki za gaz czy prąd. Jednym z nich jest np. wykorzystanie energii słonecznej do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Służy do tego instalacja solarna. Jest ona w stanie wyprodukować aż 60% energii potrzebnej do zapewnienia odpowiedniej ilości c.w.u. we właściwej temperaturze. Woda będzie przechowywana w specjalnie skonstruowanym podgrzewaczu. W chłodne dni podgrzewacz może wspomagać się grzałką elektryczną (jeśli nie ma np. kotła, który mógłby produkować ciepłą wodę). Będzie to w dalszym ciągu oszczędne rozwiązanie. Przyjmuje się, że dla zapewnienia c.w.u. dla 4-osobowej rodziny przez rok potrzeba 3000 kWh energii. Aby wygenerować 50-60 % tej ilości energii będzie potrzeba 4-4,5 m2 kolektorów. Pozwoli to na bieżące ekonomiczne podgrzanie wody w podgrzewaczu o pojemności 300 litrów. 

Istnieją dwa rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowo rurowe. W przypadku kolektorów płaskich promieniowanie słońca jest przetwarzane przez moduł absorbera, który składa się z sieci rurek miedzianych lub aluminiowych. Są one przymocowane do cienkiej blachy z miedzi lub aluminium, które jest pokryta wysoko selektywną powłoką. Absorber pochłania ciepło, a następnie przekazuje je cieczy płynącej w kolektorze, np. glikolowi. Z kolektora ciepło jest przekazywane do wymiennika w podgrzewaczu solarnym. Tam podgrzana woda jest magazynowana. 

Z kolei kolektory próżniowo-rurowe są zbudowane ze szklanych rur o średnicy 5-10 cm równolegle. Są one połączone z absorberem. W rurach jest wytworzona próżnia, która zapewnia jedynie minimalne straty ciepła. Kolektory próżniowo-rurowe są droższe niż płaskie, ale można je zainstalować tam, gdzie nie jest możliwa instalacja kolektorów plaskich, np. ze względu na brak możliwości uzyskania odpowiedniego kąta nachylenia kolektorów.

Jak zmniejszyć rachunki za gaz? Postaw na nowoczesne ogrzewanie!

Aby zmniejszyć rachunki za gaz, najlepiej wymienić dotychczasowy stary kocioł gazowy na nowe urządzenie – kocioł kondensacyjny. Kotły kondensacyjne są o wiele bardziej wydajne. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji wykorzystują ciepło utajone znajdujące się w spalinach, dzięki czemu do wyprodukowania określonej ilości energii potrzebują mniej paliwa niż kotły tradycyjne. Rachunki za gaz niezbędny do ogrzewania można zmniejszyć prawie do zera, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie obok lub zamiast kotła gazowego powietrznej pompy ciepła. Niezależnie od rodzaju używanego urządzenia, musi być ono właściwie dobrane i wyregulowane. Warto pamiętać, że pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym i niepoprawnie skonfigurowana może zużywać za dużo prądu, a nie chodzi przecież o to, żeby obniżyć rachunki za gaz a podwyższyć za prąd. 

Pompy ciepła mają niezwykle wysoką sprawność. Są w stanie działać przez cały rok. Aby móc korzystać z pompy ciepła nie trzeba wymieniać całej instalacji, ale rezygnacja z tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego przyniesie największe oszczędności. Przy wymianie urządzenia grzewczego na bardziej wydajne i ekologiczne, warto przeprowadzić całkowitą termomodernizację budynku – ocieplenie ścian i stropu, a także wymianę drzwi i okien.  

Sposobem na to, jak zmniejszyć rachunki za gaz może być także instalacja pompy ciepła do c.w.u. Wówczas duża część energii potrzebnej do wytworzenia ciepłej wody będzie pochodzić z powietrza zamiast z gazu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które nie wiąże się z wysokimi kosztami instalacji. Pompa ciepła do c.w.u. pobiera energię z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Nie musi być w nim ciepło – wystarczy chłodny garaż, nawet zimą.  Pompa ciepła do c.w.u. odzyskuje energię zgromadzoną w powietrzu, podgrzewa ją i przekazuje do wody, którą podgrzewa. Koszty eksploatacji takiego rozwiązania są niskie, a urządzenie efektywnie pracuje przez cały rok. System jest trwały i może służyć przez wiele lat. Korzystanie z pompy ciepła do c.w.u. sprawia, że gaz jest zużywany w zasadzie tylko zimą – do ogrzewania pomieszczeń. 

Aby obniżyć rachunki za prąd i gaz, należy zużywać te ze zasoby uważnie i z umiarem. Można to zrobić na dwa sposoby – albo ograniczając zużycie prądu i gazu w ramach dostępnych sprzętów, albo wymieniając przestarzałe urządzenia na nowoczesne i energooszczędne. Najlepiej jednak wykorzystywać odnawialne źródła energii. OZE, w odróżnieniu od paliw kopalnych nie generują wysokich rachunków. 

Jak obniżyć rachunki za gaz – postaw na urządzenia De Dietrich

Firma BDR Thermea, producent i dystrybutor urządzeń marek De Dietrich i Baxi ma swojej ofercie urządzenia, które pozwolą na ograniczenie zużycia prądu i gazu. Pierwszą grupą urządzeń są gazowe kotły kondensacyjne. Marka De Dietrich słynęła z nich w czasach, gdy wielu producentów miało w ofercie jedynie tradycyjne kotły z otwartą komorą spalania. Wśród kotłów na uwagę zasługuje m.in. Evodens AMC, Modulens G, MCR3 evo czy nowość – kocioł Inidens przystosowany do spalania mieszanki gazu z 20% wodoru. Inidens to kocioł przyszłości, który pozwoli na jeszcze większe oszczędności pieniędzy i będzie służył ochronie środowiska. 

Duża grupa urządzeń to pompy ciepła – zarówno powietrzne, jak i gruntowe, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. To ostatnie urządzenie to Kaliko TWH, dostępna także w wersji split z modułem zewnętrznym. Najchętniej wybierane są pompy powietrzne – Alezio S, Alezio M (pompa monoblok) czy Strateo. 

Na oszczędność energii pozwolą także zestawy solarne Inisol – kolektory i podgrzewacze solarne.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: