Jak działa pompa ciepła dla domów starszego typu?

Przez Adam
W Instalatorzy
17 października, 2019
0 komentarzy
346 Views

W zależności od rodzaju budynku wydajność instalacji grzewczych będzie inna. Zatem, jak możemy sprawdzić pracę pomp ciepła dla domów starszego typu?

Podczas oceny efektywności pompy ciepła warto zwrócić uwagę na najważniejszy współczynnik SPF. Pokazuje on, ile ciepła do ogrzania domu dostarczyła pompa ciepła (c.o.), ile ciepłej wody (c.w.u.) oraz ile zużyła przy tym prądu. Zaletą tego czynnika jest to, że wyznaczany jest on na podstawie rzeczywistych pomiarów w określonym czasie, np. w ciągu roku. 

Zużycie energii elektrycznej (Qel), wykorzystywanej do pracy pompy ciepła oraz innych urządzeń wspomagających pracę kotłowni, np. grzałki elektrycznej mierzy licznik energii elektrycznej. Z kolei licznik ciepła określa ilość dostarczonego ciepła do ogrzania domu i wody użytkowej (Qg). 

Na stronie Instytutu Fraunhofera ISE można sprawdzić wydajność wybranych instalacji grzewczych w domach starszego typu z pompą ciepła: 

– powietrzną 

– gruntową

Instytut ISE od 15 lat prowadzi badania na temat efektywności pracy pomp ciepła, dlatego zgromadzone przez nich dane mogą pomóc w podjęciu decyzji podczas wyboru instalacji grzewczej. 

Na stronie można sprawdzić:

  • jak pracuje instalacja w danej chwili – temperatury,
  • ile dostarczyła ciepła do ogrzewania budynku i wody użytkowej w ciągi dnia, miesiąca, roku,
  • ile zużyła prądu w wybranym okresie,
  • efektywność pracy całej instalacji z pompa ciepła (współczynnik SPF).

Strona dostępna jest w języku niemieckim.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: