Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Przez Adam
W Instalatorzy
10 września, 2019
0 komentarzy
772 Views

Planując inwestycję opartą na OZE warto poznać sposób działania instalacji fotowoltaicznej. Zaletą takiego rozwiązania jest niezawodność i mała inwazyjność w krajobraz, a samo pozyskiwanie energii elektrycznej odbywa się w sposób bezosobowy.

We wnętrzu paneli fotowoltaicznych znajduje się ogniwo podzielone na dwie warstwy: dodatnią i ujemną. Padające na nie promienie słoneczne sprawiają, że pomiędzy tymi półprzewodnikami pojawia się różnica potencjałów w wyniku czego uzyskujemy prąd stały. Aby można było korzystać z powstałej energii niezbędny jest inwerter solarny. Dzięki niemu prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli taki który znajduje się w gniazdkach elektrycznych.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Możemy wyróżnić dwa typy instalacji fotowoltaicznych: on grid- na sieć i off grid-poza siecią. Ta pierwsza różni się od drugiej tym, że jest połączona z siecią elektroenergetyczną. Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną nadwyżka energii zostaje przekazana do sieci energetycznej, a właściciel może ją wykorzystać w ciągu jednego roku rozliczeniowego. W ten sposób gospodarz domu jednorodzinnego staje się prosumentem, czyli wytwarza energię, z której później korzysta jako konsument. 

Co dzieje się w przypadku instalacji typu off grid? Tutaj nadwyżki energii są magazynowane w akumulatorach. Zostają one pobrane w sytuacji, kiedy nie ma światła słonecznego np. w nocy. Ta inwestycja jest droższa od tej pierwszego typu, z powodu zakupu dodatkowego urządzenia oraz jego późniejszego serwisowania. 

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: