Jak Dolny Śląsk walczy ze smogiem?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
19 grudnia, 2019
0 komentarzy
574 Views

Zarząd województwa dolnośląskiego przeznaczy ponad 153 mln zł na dofinansowanie projektów związanych z wymianą nieekologicznych systemów grzewczych.

W porozumieniu z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą i aglomeracjami wałbrzyską, jeleniogórską i wrocławska w zeszłym roku ogłoszono 6 konkursów na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Całe przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Kwota przeznaczona na granty i dotacje wyniosła około 104 mln zł. Przez ten czas wpłynęło 33 wniosków o wartości 173 mln zł. Na terenie ww. aglomeracji wybrano do dofinansowania 8 projektów na łączną kwotę 39,5 mln zł. Na terenie tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji (tj. poza ww. aglomeracjami) pozytywnie oceniono 16 projektów, ale wybrano do dofinansowania tylko 7 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 45,5 mln zł, ponieważ dla pozostałych zabrakło środków.

Więcej pieniędzy na modernizację instalacji

Dzięki decyzji władz województwa dolnośląskiego zostaną dofinansowane kolejne 24 projekty. Obejmą one 115 ze 169 gmin na Dolnym Śląsku, które otrzymają dofinansowanie o całkowitej wartości ponad 153 mln zł.

Jak wylicza Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w sumie na działania dotyczące eliminacji niskiej emisji przeznaczono z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego łącznie ponad 655 mln zł. Obecnie w woj. dolnośląskim uruchamiane są ze środków RPO niskooprocentowane pożyczki na finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Pożyczki znajdują się w ofercie Alior Banku, który jest pośrednikiem finansowym w ramach RPO WD 2014-2020. Oferta jest skierowana do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: