Jak dobrać odpowiedni inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Przez Adam
W Instalatorzy
23 sierpnia, 2018
0 komentarzy
2333 Views

Prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu elementów. Jednym z nich jest właściwie dobrany inwerter.

Kolektory słoneczne_02_fot. De DietrichW skład każdej instalacji fotowoltaicznej wchodzi kilkanaście elementów, wśród których znajdują się panele fotowoltaiczne, inwerter, akcesoria łączeniowe oraz system mocowania. Spośród nich warto wyróżnić inwerter, który często określany jest jako najważniejsza część całego systemu – ze względu na to, że nim steruje. Jego głównym zadaniem jest zamiana wytwarzanego przez system fotowoltaiczny prądu stałego na prąd zmienny, który to dzięki spełnieniu odpowiednich parametrów jest w stanie zasilić urządzenia elektryczne lub zostać przesłany do sieci elektroenergetycznej. Oprócz tego służy również jako zabezpieczenie podczas awarii, np. kiedy ma miejsce zanik napięcia w sieci.

Optymalny dobór

Poza tym inwertery dobrze znoszą lekkie przeciążenia, dlatego też zwyczajowo mają mniejszą moc niż cała instalacja. Ich moc powinna być zawsze przewartościowana o ok. 10-15%, ponieważ moc zamontowana na dachu nigdy nie jest mocą, która daje nam w inwerterze ciepło. Inwertery działają też lepiej, jeżeli są maksymalnie dociążone, dlatego są w ten sposób konfigurowane.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: