Izolacja budynku a dobór pompy ciepła

Przez Adam
W Instalatorzy
10 stycznia, 2019
0 komentarzy
472 Views

To jak została wykonana izolacja budynku ma bezpośredni wpływ na dopasowanie urządzenia grzewczego, np. pompy ciepła. Wszystko dlatego, że dobra izolacja przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania budynku na ciepło. W praktyce oznacza to, że budynki o tej samej powierzchni, ale różnej izolacji, będą wymagały zastosowania różnych rozwiązań.

izolacjaDostępne na rynku produkty i technologie izolacji umożliwiają wybór dowolnego rozwiązania dla domu. Bez względu na zastosowaną technologię – im większa izolacyjność budynku, tym mniejsze są straty ciepła, jakie musimy uzupełnić w sezonie grzewczym.

Jak wiadomo, przepływ energii cieplnej następuje od miejsca cieplejszego do zimniejszego. Strumień przepływu energii zależy od różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz od oporu cieplnego przegrody (np. ściany budynku). Lepsza izolacja stanowi większy opór przepływającej energii cieplnej, co wiąże się z mniejszymi stratami.

Odpowiedni dobór urządzenia

Określenie wielkości strat ciepła determinuje natomiast wybór wydajności grzewczej pompy ciepła, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty związane z zakupem i instalacją urządzenia, jak również na późniejsze koszty użytkowania instalacji grzewczej. Lepiej zaizolowane budynki wymagają mniejszej mocy grzewczej pompy ciepła, pozwalając tym samym na obniżenie kosztów inwestycji i późniejszej eksploatacji. W celu zapewnienia ogrzewania obiektu i podgrzania wody użytkowej, wielu klientów decyduje się na wybór pompy ciepła – powietrznej lub gruntowej. Oba rozwiązania są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, co dla wielu użytkowników także ma duże znaczenie.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: