Inwerter, czyli najważniejsza część systemu fotowoltaicznego

Przez Adam
W Instalatorzy
28 maja, 2019
0 komentarzy
809 Views

Dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrany inwerter.

Kolektory słoneczne_02_fot. De DietrichZadaniem inwertera jest zamiana wytwarzanego przez system fotowoltaiczny prądu stałego na prąd zmienny, który dzięki spełnieniu odpowiednich parametrów jest w stanie zasilić urządzenia elektryczne lub zostać przesłany do sieci elektroenergetycznej. W zależności od potrzeb, sposobu wykorzystania i magazynowania energii elektrycznej, można wybierać spośród kilku jego rodzajów:  

– inwerter sieciowy, dostosowany jest do przesyłania energii do sieci elektroenergetycznej. Posiada wbudowany licznik, który zlicza wyprodukowaną energię;

– inwerter wyspowy, wykorzystywany jest do zasilania urządzeń wewnątrz budynku i ładowania akumulatorów, wytworzona energia nie może być oddawana do sieci jednak może czerpać prąd sieciowy, gdy nasza produkcja nie pokrywa zapotrzebowania;

– inwerter hybrydowy, daje niezależność od dostawcy energii. W momencie przerwy w dostawie prądu, instalacja wyposażona w falownik hybrydowy jest w stanie funkcjonować dalej samodzielnie.

 

Warto wiedzieć…

Inwertery dobrze znoszą lekkie przeciążenia, dlatego też mają mniejszą moc niż cała instalacja. Ta powinna być zawsze przewartościowana o ok. 10-15%, ponieważ moc zamontowanych paneli na dachu nigdy nie jest mocą uzyskiwaną w normalnych warunkach pracy. Inwertery działają też efektywniej, jeżeli są maksymalnie obciążone.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: