Ile plastiku znajduje się w naszych organizmach?

Przez Monika
W Newsy
27 sierpnia, 2020
0 komentarzy
1003 Views

Plastik zanieczyszcza nie tylko całą planetę, ale także nas samych. Postanowiono sprawdzić ile tworzyw sztucznych pozostaje w naszych narządach i jakie są tego długoterminowe skutki.

Co roku do naszego organizmu trafiają dziesiątki tysięcy małych kawałków tworzyw sztucznych, czyli mikroplastiku (fragmenty o długości mniejszej niż 5 milimetrów) i nanoplastiku (fragmenty mniejsze niż 0,001 milimetra). Znajdują się one w żywności, którą jemy, w wodzie, którą pijemy i w powietrzu, którym oddychamy. Naukowcy z Arizona State University postanowili zbadać ile plastiku pozostaje w ludzkim ciele. Dotychczas obecność tworzyw sztucznych stwierdzono w stolcu, moczu i płucach, co oznacza, że zostają noe również w narządach, a nie tylko przez nie przechodzą. Badacze Charles Rolsky i Varun Kelkar, pod kierunkiem Rolfa Hadena, dyrektora Center for Environmental Health & Engineering w ASU opracowali specjalną metodę ich wykrywania. 

Narządy wewnętrzne pod lupą

Do dokładnej analizy wybrano kilka narządów najbardziej zanieczyszczonych mikroplastikiem, czyli wątrobę, nerki, płuca i śledzionę. Kluczową kwestią był sposób filtracji niepożądanych substancji z ciała. Za pomocą mocnego kwasu i systemu filtracji udało się oczyścić organy. Jest to dowód na to, że plastik można usunąć z organizmu. Dodatkowo pobrano próbki narządów, aby uwzględniając styl życia, sposób odżywiania czy miejsce pracy badanych sprawdzić w jaki sposób substancje te dostają się do naszych ciał.

Do tej pory różni naukowcy przedstawiając wyniki analizy na obecność mikroplastiku w organizmie używali różnych jednostek, najczęściej mówiąc o liczbie cząstek na cal kwadratowy. Dlatego ważnym krokiem w badaniach Arizona State University było opracowanie narzędzia, które pozwala na przekształcenie liczby cząstek plastiku znajdujących się w tkance na jeden standardowy pomiar masy i objętości. Dzięki temu przedstawiciele różnych organizacji będą mogli używać tej samej miary i w łatwy sposób porównać swoje odkrycia. Dodatkowo wszyscy dostaną dostęp do interaktywnej bazy danych na temat zanieczyszczenia mikroplastikami.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: