Ile energii można wytworzyć z jednego kosza ze śmieciami?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
12 grudnia, 2019
0 komentarzy
529 Views

Jak wynika z najnowszych obliczeń ilość śmieci produkowana przez jedno gospodarstwo domowe po przerobieniu na paliwo alternatywne, wystarczyłaby na zasilenie smartfona przez cały rok. 

W naszym kraju istnieje infrastruktura zajmująca się spalaniem paliwa wytworzonego z odpadów. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile potencjalnej energii ląduje na wysypiskach śmieci. Większość odpadów, które trafiają do kosza nadaje się do ponownego przetworzenia. Dlatego tak ważna jest segregacja śmieci na te przeznaczone do recyklingu: plastik, metal, papier czy szkło. Roczna ilość wyprodukowana przez gospodarstwo domowe tylko tych surowców, z których można wytworzyć energię, pozwoliłaby na przejechanie 25 kilometrów autem elektrycznym. 

W tym temacie idzie nam jednak coraz lepiej. Na chwilę obecną 66% Polaków segreguje odpady, ale zaledwie 15% prawidłowo wskazuje miejsce, gdzie powinno się wyrzucić zużytą chusteczkę, karton po soku czy papierek po maśle. Z kolei 75% rodaków wie, że tworzywa sztuczne oraz opakowania metali należy umyć przed wrzuceniem do kosza. 

Od tego roku segregujemy śmieci do pięciu pojemników. Dzielimy je na papier, metal i tworzywo sztuczne, szkło, bio i odpady zmieszane. UE wymaga, aby przynajmniej połowa odpadów trafiła do recyklingu. Obecnie z przeciętnego kosza uzyskuje się około 40% surowców.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: