Hybrydy a ErP

Przez Adam
W ErP
2 września, 2014
0 komentarzy
3289 Views

O urządzeniach hybrydowanych pisałem już niejednokrotnie. Wspominałem o nich w kontekście programu Prosument. Od razu chcę podkreślić, że rozwiązania te również świetnie wypadają w świetle Ekoprojektu.

W kontekście ErP największymi wskaźnikami efektywności energetycznej rzędu A+ do A+++ legitymować się będą tzw. generatory hybrydowe, które łączą w sobie kilka sposobów i rodzajów wytwarzania energii.

Najprostszym przykładem hybrydy, która może spełnić kryteria ErP, jest kondensacyjna centrala grzewcza połączona systemowo z baterią kolektorów słonecznych. Automatyka w takiej prostej hybrydzie potrafi optymalizować proces wytwarzania ciepła z priorytetem wykorzystania energii słonecznej.

Gazowy kocioł kondensacyjny MODULENS G AGC

Gazowy kocioł kondensacyjny MODULENS G AGC

W bieżącej ofercie De Dietrich tego rodzaju hybryda występuje jako typoszereg MODULENS G AGC…/V220 SHL połączona z baterią solarną. Innym przykładem hybrydy, którą prezentują niektórzy producenci, jest połączenie w jednym urządzeniu kotła kondensacyjnego o wysokiej sprawności z powietrzną pompą ciepła małej mocy, do ok 8 kW.

Koncepcja tego rozwiązania zakłada, że zapotrzebowanie na ciepło w okresach przejściowych, do temperatur zewnętrznych z przedziału np. +2 do +12, zabezpiecza moduł pompy ciepła, a poniżej kotłowy moduł kondensacyjny. Oczywiście, granice stanów łączeniowych modułów są płynne i optymalizowane przez automatykę. Hybrydy tego rodzaju De Dietrich zaproponuje w połowie przyszłego roku i będą oparte początkowo o kocioł MCR3, współpracujący z zewnętrzną, monoblokowa jednostką termodynamiczną.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: