Historia potęgi De Dietrich: Philippe Fredric i Marsylianka
Dzieje firmy De Dietrich to nie tylko działalność związana z wyrobami z żelaza i rozwój kotłów grzewczych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ta wpływowa rodzina w znaczący sposób przyczyniła się także do rozwoju francuskiej kultury. W jaki sposób?
Zacznijmy od poczÄ…tku. Warta poznania jest postać Philippa-Frédérica, syna Jeana de Dietricha III „Króla Å»elaza”. Philippe-Frédéric studiowaÅ‚ na uniwersytecie w Strasburgu, w tym samym czasie co Goethe. Uznawano go za jednego z najwybitniejszych umysłów w czasach poprzedzajÄ…cych RewolucjÄ™ FrancuskÄ…. Jego wiedza i umiejÄ™tnoÅ›ci zostaÅ‚y docenione przez Ludwika XVI. Z woli króla Phillipe staÅ‚ siÄ™ odpowiedzialny za rozwój przemysÅ‚owy Francji. Jego zadaniem byÅ‚ nadzór miÄ™dzy innymi nad kopalniami oraz lasami Królestwa. Wreszcie mianowano go burmistrzem Strasburga. Co naturalne, obracaÅ‚ siÄ™ wokół najważniejszych generałów oraz rewolucjonistów tamtych czasów.
Philippe-Frédéric przyczyniÅ‚ siÄ™ również do powstania jednej z najważniejszych, o ile nie najważniejszej, pieÅ›ni w historii Francji – „Marsylianki”. Jak do tego doszÅ‚o? Otóż w pewnym momencie rozmowy o polityce staÅ‚y siÄ™ tak powszechne i nużące, że poszukiwano różnych form rozrywki. Dlatego burmistrz Philipp Frédéric de Dietrich zleciÅ‚ Claude’owi Rouget de Lisle’owi – przyjacielowi rodziny, poecie i kompozytorowi – napisanie marszu wojskowego dla żoÅ‚nierzy armii reÅ„skiej. Stworzenie tej pieÅ›ni dostarczyÅ‚o również wiele rozrywki rodzinie de Dietrich, o czym wspomina w liÅ›cie do swojego brata żona Phillipa, Sybille:
Mój mąż jest obdarzony piÄ™knym, tenorowym gÅ‚osem i Å›piewaÅ‚ dla nas ten pasjonujÄ…cy marsz, niezwykÅ‚y w swojej kompozycji. (…) JeÅ›li o mnie chodzi, jestem w stanie skomponować muzykÄ™ dla orkiestry (…). NapisaÅ‚am partie dla klawesynu i na inne instrumenty.
Mimo że historia Philipa Frédérica nie skoÅ„czyÅ‚a siÄ™ dobrze – 29 grudnia 1793 zostaÅ‚ stracony na gilotynie – to nie można zaprzeczyć, że to wÅ‚aÅ›nie jemu Francja zawdziÄ™cza swój obecny hymn.