Gruntowe pompy ciepła – wady i zalety

Przez Adam
W Instalatorzy
9 czerwca, 2023
0 komentarzy
447 Views

Gruntowe pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie efektywnego i ekologicznego ogrzewania. Dlaczego inwestorzy obecnie zdecydowanie częściej instalują gruntowe pompy ciepła? Jakie zalety i wady posiadają te urządzenia?

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie do produkcji ciepła, co pozwala na oszczędność energii i redukcję emisji szkodliwych gazów, w tym dwutlenku węgla.

Przeczytaj:

W ostatnich miesiącach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania, a w konsekwencji instalacji gruntowych pomp ciepła. Ten trend został uchwycony w raporcie przygotowanym przez PORT PC dotyczącym sprzedaży pomp ciepła w I kwartale 2023 roku. Zdaniem specjalistów z PORT PC, w 2023 roku w Polsce sprzedaż gruntowych pomp ciepła może wzrosnąć nawet o 50%. Tym bardziej warto więc przyjrzeć się bliżej rozwiązaniu jakim są gruntowe pompy ciepła.

Zalety gruntowych pomp ciepła

Jedną z największych zalet gruntowych pomp ciepła jest ich wysoka efektywność energetyczna. Dzięki wykorzystaniu energii zgromadzonej w gruncie, mogą one dostarczyć więcej ciepła niż wynosi energia elektryczna, którą zużywają. W praktyce wygląda to następująco – na 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa ciepła produkuje średnio 5 kWh ciepła, dzięki czemu odzyskujemy bezpłatnie do 4 kWh. W efekcie gruntowe pompy ciepła mogą być o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne systemy ogrzewania, co prowadzi do mniejszego zużycia energii i niższych rachunków za ogrzewanie – nawet do 80%.

Ważną zaletą gruntowych pomp ciepła jest możliwość wykorzystania ich nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Działa to poprzez odwrócenie cyklu pracy pompy, w którym ciepło jest pobierane z wnętrza budynku i oddawane do gruntu, co skutkuje jego chłodzeniem. Dzięki temu, gruntowe pompy ciepła zapewniają pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach przez cały rok.

Gruntowe pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, ponieważ wykorzystują energię odnawialną zgromadzoną w gruncie. W porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania, które korzystają z paliw kopalnych, gruntowe pompy ciepła nie emitują spalin ani dwutlenku węgla do atmosfery. Przez to przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.

Charakteryzują się także długą żywotnością i niskimi kosztami eksploatacji. W przeciwieństwie do kotłów gazowych czy olejowych, nie wymagają regularnego dostarczania paliwa, co przekłada się na niższe koszty użytkowania. Ponadto, gruntowe pompy ciepła mają prostą budowę i nie mają elementów, które ulegają zużyciu, takich jak palniki czy wymienniki ciepła, co przyczynia się do ich długotrwałej pracy.

Wady gruntowych pomp ciepła

Jedną z głównych wad gruntowych pomp ciepła jest ich wysoki koszt początkowy. Instalacja gruntowej pompy ciepła wiąże się z koniecznością wykonania odwiertów w gruncie lub zamontowania pionowych sond. To wymaga inwestycji finansowej na samym początku, która może być wyższa niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania. Co więcej, wymagają one odpowiedniej przestrzeni wokół budynku, aby zainstalować wymagane elementy, takie jak gruntowe wymienniki ciepła. W przypadku mniejszych działek lub zabudowy miejskiej, może być trudno znaleźć odpowiednie miejsce na montaż pompy ciepła.

Co więcej, gruntowe pompy ciepła wymagają prawidłowej instalacji i odpowiedniego doboru parametrów, takich jak wydajność i głębokość odwiertów. Wymaga to zaangażowania doświadczonego instalatora, który ma wiedzę na temat lokalnych warunków geologicznych i klimatycznych. Niewłaściwa instalacja może negatywnie wpłynąć na wydajność i efektywność pracy pompy ciepła.

Gruntowe pompy ciepła w ofercie De Dietrich

Marka De Dietrich oferuje zaawansowane i niezawodne gruntowe pompy ciepła GSHP,  które pozwalają na efektywne i ekologiczne ogrzewanie oraz chłodzenie budynków.

Wykorzystują one energię zgromadzoną w gruncie do produkcji ciepła lub chłodzenia. Działają na zasadzie wymiany ciepła pomiędzy budynkiem a glebą, korzystając z właściwości termicznych ziemi. Przekształcają niską temperaturę zgromadzoną w glebie na wyższą temperaturę, która jest następnie używana do ogrzewania budynku lub podgrzewania wody użytkowej. W okresie letnim proces ten może być odwrócony, umożliwiając schłodzenie budynku.

Dzięki wykorzystaniu odnawialnej energii zgromadzonej w gruncie, gruntowe pompy ciepła GSHP osiągają znacznie wyższą wydajność w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Mogą one dostarczać nawet czterokrotnie więcej energii, niż zużywają. Jest to nie tylko korzystne dla środowiska, ale pozwala także na znaczne oszczędności w kosztach zakupu energii. Co ważne, wykorzystując energię zgromadzoną w gruncie, GSHP minimalizują emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Są to więc systemy przyjazne dla środowiska, które przyczyniają się do zmniejszenia naszego śladu węglowego.

Kolejną zaletą gruntowych pomp ciepła GSHP jest możliwość zastosowania ich zarówno w nowo budowanych, jak i istniejących budynkach – mieszkalnych, jak i komercyjnych. Mogą być również zintegrowane z istniejącymi systemami grzewczymi oraz np. podgrzewaczem solarnym typu GSHL, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem dla różnych potrzeb.

Natomiast dzięki regulacji Diematic iSystem, pompa ciepła GSHP może sterować obiegiem wody użytkowej. Wystarczy zastosować podgrzewacz c.w.u. GHL wyposażony w wymiennik płytowy dużych rozmiarów, co zaspokoi zapotrzebowanie rodziny na ciepłą wodę.

Gruntowe pompy ciepła, mimo wysokich kosztów początkowych i wymogu posiadania specjalistycznej wiedzy podczas montażu, mają wiele zalet, które przyczynią się do osiągnięcia niskich kosztów eksploatacji i bezobsługowego użytkowania przez lata. Warto przemyśleć instalację gruntowych pomp ciepła, zwłaszcza teraz, gdy możliwe jest uzyskanie atrakcyjnych dofinansowań do ich zakupu i montażu.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: