Gruntowe pompy ciepła: jaki kolektor wybrać?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
20 września, 2016
0 komentarzy
2600 Views

Planowanie budowy domu ciągnie za sobą kolejne decyzje związane m.in. z wyborem odpowiedniego systemu ogrzewania. Kiedy padnie on na gruntową pompę ciepła, warto wiedzieć, że możemy zdecydować się na jeden z dwóch wymienników: pionowy bądź poziomy. Jakie są między nimi różnice?

realizacja_kolektor_gruntowy_fot-sofath

Decyzja o wyborze kolektora powinna być poprzedzona analizą gruntu, który znajduje się wokół domu. Ważną kwestią jest ustalenie, czy w glebie znajdują się warstwy skaliste, które mogłyby stanowić przeszkodę przy wykonywaniu odwiertów. Dodatkowo warto sprawdzić jej stopień wilgotności oraz przewodnictwo cieplne.

Instalacja kolektorów poziomych jest właściwym wyborem w przypadku większych działek. Przyjmuje się, że powierzchnia na której będzie montowany system, powinna być ok. półtora raza większa niż powierzchnia domu. Dana realizacja jest mniej kosztowna i nie wymaga wykonywania odwiertów. Istnieje możliwość montowania kolektorów w dwóch poziomach, jeden nad drugim, w celu zaoszczędzenia miejsca.

Posiadanie kolektorów poziomych nie wyklucza zagospodarowania ogrodu. W planach można uwzględnić ozdobne trawy, byliny czy odpowiednie krzewy, które mają płytko usytuowany system korzeniowy.

Kolektory pionowe wykorzystują ciepło z wnętrza ziemi. Przeznaczone są przede wszystkim dla działek o nieregularnym kształcie. Słabym punktem przy instalacji tego typu, jest konieczność wykonywania kosztownych odwiertów, które muszą być poprzedzone uzyskaniem niezbędnego pozwolenia geologicznego. Natomiast niewątpliwym plusem jest fakt, że sondy pionowe mogą być instalowane nawet na bardzo małych powierzchniach.

Inwestycja w pompy ciepła, to nie tylko ekologiczne, ale i bardzo wygodne rozwiązanie. Urządzenia pozwalają na ogrzanie domu do dowolnej temperatury komfortu, wykorzystując darmową energię, która jest zgromadzona w gruncie. Domownicy nie muszą martwić się również o obsługę, ponieważ przy tego typu systemach jest ona znikoma.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: