Gruntowa pompa ciepła – kolektor pionowy

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 18, 2019
0 komentarzy
160 Views

Osoby posiadające niewielką działkę i decydujące się na gruntową pompę ciepła często wybierają kolektor pionowy, zamiast poziomego. 

GSHP_3Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Oprócz konieczności zagospodarowania mniejszej ilości miejsca jest ono szczególnie polecane osobom, które chcą na swoim terenie posadzić roślinność o głębszym zakorzenieniu. Sama decyzja o wyborze kolektora nie zależy jedynie od preferencji przyszłego użytkownika.

Wszystko powinno być poprzedzone analizą gruntu, który znajduje się wokół domu. Pozwala to na ustalenie niezbędnych informacji dotyczących pojemności cieplnej gruntu, jego budowy hydrogeologicznej i ewentualnej warstwy skalistej, która mogłaby stanowić przeszkodę przy wykonywaniu odwiertów.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wpływ na wydajność kolektora pionowego ma wilgotność, udział pierwiastków mineralnych i pęcherzyków powietrza. Duże znaczenie ma również jakość gruntu. Suchy i piaszczysty charakteryzuje się mało korzystnymi parametrami do odbioru ciepła, a znacznie lepsze wartości uzyskamy, gdy wymiennik ciepła zostanie umieszczony w gruncie zawodnionym. Takie rozwiązanie umożliwia szybką odbudowę potencjału energetycznego dolnego źródła. 

Zebranie i obliczenie najważniejszych danych, np. średniej temperatury wykonanego odwiertu czy przewodnictwa cieplnego skał, nie może zostać oszacowane ani bezpośrednio zmierzone bez wykonania próbnego odwiertu. Dane pomiarowe pozwalają otrzymać realne wyniki, uwzględniając przykładowo zwiększenie średnicy otworu związane z rozmyciem płuczką wiertniczą.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: