Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła?

Przez Adam
W Instalatorzy
Wrzesień 10, 2015
0 komentarzy
2178 Views

Jednym z podstawowych dylematów, przed którymi stają Klienci, jest wybór między powietrzną a gruntową pompą ciepła. Podpowiem, kiedy zdecydować się na jeden, a kiedy na drugi typ urządzenia.

Kaliko TWH_zdjecie aranzacyjne. Fot. De DietrichPompy powietrzne mogą być instalowane w dowolnej lokalizacji, w każdym typie zabudowy oraz w budynkach, w których już istnieje system grzewczy. Można je montować wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji wymiennika gruntowego na przykład ze względu na ukształtowanie terenu. W porównaniu do pomp gruntowych ich montaż jest szybki, nie wymaga wykonywania skomplikowanych prac montażowych. Pozwala to oszczędzić czas i dodatkowe pieniądze.

W naszym kraju bardziej popularne są jednak pompy gruntowe. Dzieje się tak ze względu na zmienne warunki klimatyczne. Gdy temperatura spada poniżej zera pompa powietrzna musi wspomagać się grzałką elektryczną, ponieważ nie jest w stanie pobrać z powietrza wystarczającej ilości energii. Z pompę gruntową nie ma tego problemu, ponieważ temperatura w gruncie nie spada poniżej zera. Pompy gruntowe dzielą się też na takie z kolektorem poziomym i pionowym. Na ten pierwszy rodzaj decydują się osoby dysponujące dużym ogrodem i ukształtowaniu terenu umożliwiającym montaż. Kolektory pionowe montują właściciele niewielkich działek lub takich z nieregularnym ukształtowaniem terenu.

 

W wyborze odpowiedniej pompy najlepiej doradzi doświadczony instalator.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: