Fotowoltaika w Polsce na rekord

Przez Monika
W Klienci indywidualni
28 marca, 2019
0 komentarzy
1046 Views

Okazuje się, że minione 12 miesięcy było rekordowe dla polskiego sektora mikrofotowoltaiki. Oznacza to, że na dachach domów jednorodzinnych zamontowano już ponad 50 tys. instalacji.

fotowoltaikaJak wynika z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl, w ubiegłym roku liczba prosumentów niemal się podwoiła. Wpływ na to ma fakt, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardziej dostępna dla kieszeni przeciętnego posiadacza domu jednorodzinnego. Nie bez znaczenia są również wprowadzone kilka lat temu rozwiązania prawne, które wpłynęły na zmniejszenie biurokracji. Poza tym sama technologia produkcji energii ze słońca mocno się rozwinęła, a proste rozliczanie nadwyżek produkowanej energii także zachęca do zostania wytwórcom własnej energii. W ostatnim czasie należy zauważyć też wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, które skłania się do coraz bardziej ekologicznych rozwiązań. Swoje zrobiło również zamieszanie w sprawie cen prądu oraz dotacje oferowane w poszczególnych województwach.

Mikroinstalacje coraz powszechniejsze

Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w 2018 roku wystrzeliła w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Według szacunków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, przez 12 miesięcy do polskiego systemu energetycznego przyłączono ok. 26 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW. W roku 2017 wynik ten wynosił niecałe 175 MW. Różnica jest więc znaczna.

Najwięcej mikroinstalacji do swojej sieci przyłączyła PGE Dystrybucja – 12,5 tys. o łącznej mocy 64,8 MW. Wynik ten jest lepszy od wszystkich wcześniejszych lat razem wziętych. Dobrym rezultatem może pochwalić się również Tauron, który w ubiegłym roku przyłączył ponad 8 tys. mikroinstalacji. To ponad dwa razy więcej niż w całym 2017 roku. Enea z kolei do sieci podłączyła około 2,6 tys. instalacji o mocy ponad 19 MW.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: