Fala dezinformacji o kontrolach pomp ciepła w domach – co jest prawdą, a co fake newsem?

Przez Adam
W Instalatorzy
20 grudnia, 2023
0 komentarzy
234 Views

W ostatnich dniach media zalała fala dezinformacji na temat rzekomych kontroli pomp ciepła w budynkach mieszkalnych w Polsce. Tytuły takie jak: „W styczniu 2024 ruszają kontrole. Będą sprawdzać pompy ciepła” wzbudziły obawy wśród właścicieli tych urządzeń. Czy słusznie? Sprawdzamy, które z tych informacji są nieprawdziwe lub mocno zmanipulowane.

źródło: freepik.com

Kontrole pomp ciepła w domach?

Pojawiające się doniesienia m.in. w takich mediach jak Fakt, Wprost czy geekweek.interia.pl o kontrolach pomp ciepła w domach wywołały wiele niepotrzebnego strachu. Nieoficjalna zapowiedź zmian i ewentualnych kontroli dotyczyła głównie producentów i importerów tych urządzeń, nie zaś ich właścicieli. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jasno stwierdził, że nie planuje kontroli pomp ciepła u beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Kogo będą dotyczyć kontrole?

NFOŚiGW zamierza ograniczyć dofinansowania jedynie do pomp ciepła, które są wpisane na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) oraz przeszły odpowiednie badania laboratoryjne. Ma to na celu ochronę beneficjentów przed zakupem urządzeń niespełniających norm klimatycznych. Kontrole dotyczyć będą głównie producentów i importerów, którzy będą musieli zadbać o lepszą certyfikację oferowanych produktów.

źródło: freepik.com

Czy istnieje realne zagrożenie dla właścicieli pomp ciepła?

Jak podaje Globenergia.pl, nie ma realnego zagrożenia dla właścicieli pomp ciepła. Nowe przepisy są głównie skierowane na producentów i importerów, którzy będą musieli dostosować się do wyższych standardów. Beneficjenci programu „Czyste Powietrze” nadal będą mogli korzystać z dofinansowań na wymianę swoich urządzeń, a kontrola będzie dotyczyć głównie jakości tych urządzeń, a nie konkretnych domów.

Fala dezinformacji w mediach na temat kontroli pomp ciepła w Polsce jest nieuzasadniona. Nowe przepisy mają na celu poprawę jakości dostępnych na rynku urządzeń i ochronę beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Właściciele pomp ciepła nie muszą obawiać się kontroli w swoich domach. Ważne jest jednak, aby nadal wybierać odpowiednich wykonawców i producentów oraz upewnić się, że urządzenia spełniają normy klimatyczne oraz posiadają odpowiednie certyfikaty.

Jeśli rozważasz zakup nowej pompy ciepła lub wymianę istniejącej, warto zwrócić uwagę na sprawdzonych producentów, takich jak De Dietrich i Baxi. My nie uznajemy kompromisów, dostarczamy wysokiej jakości urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła i kondensacyjne kotły gazowe, które spełniają najwyższe normy wydajności i bezpieczeństwa.

Wybierając pompy ciepła z logotypem De Dietrich lub Baxi, zyskujesz pewność, że inwestujesz w ekologiczne i efektywne rozwiązania grzewcze, które pomogą zmniejszyć Twój ślad węglowy i obniżyć koszty ogrzewania. A przy tym pozytywnie przejdą każdą kontrolę.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: