Etykiety energetyczne w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1.

Przez Monika
W Klienci indywidualni
22 października, 2015
0 komentarzy
2542 Views

Już niemal miesiąc minął od wprowadzenia Dyrektywy ErP. Od tego czasu w branży grzewczej sporo się zmieniło. Oprócz tego, że producenci nie będą odtąd dostarczać na rynki UE klasycznych urządzeń techniki grzewczej – w odniesieniu do kotłów gazowych dostępne będą jedynie konstrukcje kondensacyjne, Dyrektywa ErP dotyczy też oznakowania energetycznego. Co to znaczy dla Klientów. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Przykladowa_etykieta_energetyczna.Fot.De_DietrichJakie są założenia Dyrektywy ErP w zakresie oznakowania energetycznego?

Od 2008 roku celem polityki środowiskowej realizowanej przez Unię Europejską jest zwalczenie zmiany klimatu. Równocześnie dąży się do rozszerzenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Celem jest redukcja emisji gazu cieplarnianego o 20% do 2020 roku. W tym kontekście Komisja Europejska umieściła dyrektywy Ekokoncepcji, zwane zwykle Ekoprojektem i Oznakowaniem energetycznym, które ustalają pewne ograniczenia dla zredukowania wpływu na środowisko produktów zużywających energię, przez cały okres ich użytkowania. Narzucają one producentom rozwój nowatorskich produktów w dziedzinie ekokoncepcji i pragną zmienić postawę konsumentów odnośnie energii. Jednym z założeń Dyrektywy ErP jest wprowadzenie oznakowania energetycznego na urządzeniach grzewczych i zbiornikach magazynujących wodę. Etykieta będzie znajdowała się także w materiałach technicznych i marketingowych.

Jakich urządzeń dotyczy oznakowanie energetyczne?

Począwszy od września 2015 r. etykieta z oznakowaniem energetycznym jest dołączana do wszystkich urządzeń grzewczych, których moc nie przekroczy 70kW i podgrzewających wodę o pojemnościach do 500 litrów.

Jaki jest cel wprowadzenia obowiązku stosowania etykiet z oznakowaniem energetycznym?

Głównym celem wprowadzenia Oznakowania energetycznego jest zapewnienie nabywcom dokładnych, rozpoznawalnych informacji o efektywności energetycznej i zużyciu energii przez wybierane przez nich urządzenia. Zapewni to użytkownikom informację, której potrzebują dla dokonania wyboru najbardziej efektywnego rozwiązania.

W listopadzie kolejne odpowiedzi na pytania.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: