Energia ze słońca zyskuje na znaczeniu

Przez Monika
W Klienci indywidualni
18 maja, 2018
0 komentarzy
1512 Views

Słońce jako źródło energii wykorzystywane jest od niedawna. Dzięki rozwojowi technologii oraz wsparciu przyszłych użytkowników w postaci ulg lub dofinansowania, zdobywa coraz więcej zwolenników.

Kolektory słoneczne_01_fot. De DietrichZaczniemy nietypowo, bo od ciekawostki znalezionej w Raporcie Decarb – „Energia słoneczna”. Czy wiecie, że Słońce w ciągu jednej godziny dostarcza taką ilość energii, która zaspokoiłaby zapotrzebowanie całego świata w ciągu całego roku? Powstały nawet analizy, według których do zasilania całej planety wystarczyłoby pokrycie kolektorami słonecznymi obszaru wielkości Hiszpanii. Nie dziwi więc, że energia słoneczna może stać się dominującym źródłem energii do 2050 roku.

Korzyści?

W Europie już niemal 5 milionów domostw posiada panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Do ich głównych zalet zaliczyć można łatwy montaż, bezproblemowe utrzymanie, niezależność od dostawców energii co sprawia, że w prosty sposób zapewniają oszczędności finansowe. Z kolei najczęstszym zastrzeżeniem w stosunku do energii słonecznej jest fakt, że „Słońce nie świeci w nocy”. Problem ten jednak został już rozwiązany. Wszystko za sprawą systemów magazynowania, które przechowują wygenerowaną energię słoneczną, zapewniając energię elektryczną przez całą dobę.

Ekologiczna praca

W 2016 roku Europa osiągnęła wynik 100 GW generowanych dzięki energii słonecznej. Wynik ten czyni ją regionem w największym stopniu wykorzystującym tę formę energii na całym świecie. Należy też wspomnieć, że energia słoneczna oraz odnawialne źródła energii pomogły ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie paliw kopalnych w Europie o 10% w 2015 roku. Pokazuje to, że ekologiczne metody wytwarzania energii, takie jak stosowanie kolektorów słonecznych, mają kluczowe znaczenie dla redukcji emisji CO2. Dodatkowo, wytwarzana za sprawą paneli fotowoltaicznych energia pozwala na redukcję globalnej emisji CO2 na poziomie 200–300 milionów ton w skali roku, co odpowiada sumie emisji gazów cieplarnianych we Francji.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: