Ekologiczne źródła ciepła-na co warto zwrócić uwagę?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
21 stycznia, 2020
0 komentarzy
570 Views

Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne, ponieważ urządzenie do ogrzania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu. Niczego nie spala co powoduje, że nie emituje żadnych szkodliwych substancji zagrażających życiu.

Dlaczego pompa ciepła?

W domowym systemie grzewczym pompa ciepła pełni takie samo zadanie, jak kocioł gazowy czy węglowy – służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Kocioł wytwarza ciepło, spalając gaz lub węgiel, natomiast pompa tylko je pompuje i przetwarza, nie jest jego źródłem. Zajmuje się ona rozprzestrzenieniem energii cieplnej w budynku. Pompa ciepła pobiera ciepło w miejscu, które jest zwane źródłem dolnym, natomiast oddaje go za pośrednictwem instalacji grzewczej zwanej źródłem górnym. 

Pompa ciepła zasilana jest przez energię elektryczną, którą można dostarczać na dwa sposoby: za pośrednictwem elektrowni oraz domowej instalacji fotowoltaicznej. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, gdyż 1 kW energii pobranej z sieci pozwala na pozyskanie od 2 do 4 kW energii cieplnej. 

Podstawowym parametrem opisującym sprawność tego urządzenia jest wskaźnik COP, który określa stosunek ciepła dostarczonego do budynku do ilości energii elektrycznej wykorzystanej przez pompę. Pobierając 1 kW z sieci otrzymujemy 4 kW ciepła co oznacza, że współczynnik COP wynosi 4 (lub 400%).

Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak chłodziarka, która pobiera ciepło ze znajdujących się w niej produktach i przekazuje je do pomieszczenia. Nawet jeśli temperatura powietrza jest niska pompa ciepła działa bez zakłóceń oddając ciepło. W przeciwieństwie do kotłów urządzenia te nie potrzebują instalacji komina, przyłącza gazowego czy magazynu na opał.  

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: