Ekologiczne źródła ciepła-na co warto zwrócić uwagę?
Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne, ponieważ urządzenie do ogrzania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu. Niczego nie spala co powoduje, że nie emituje żadnych szkodliwych substancji zagrażających życiu.
Dlaczego pompa ciepła?
W domowym systemie grzewczym pompa ciepÅ‚a peÅ‚ni takie samo zadanie, jak kocioÅ‚ gazowy czy wÄ™glowy – sÅ‚uży do zasilania w ciepÅ‚o instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepÅ‚ej wody użytkowej (c.w.u.). KocioÅ‚ wytwarza ciepÅ‚o, spalajÄ…c gaz lub wÄ™giel, natomiast pompa tylko je pompuje i przetwarza, nie jest jego źródÅ‚em. Zajmuje siÄ™ ona rozprzestrzenieniem energii cieplnej w budynku. Pompa ciepÅ‚a pobiera ciepÅ‚o w miejscu, które jest zwane źródÅ‚em dolnym, natomiast oddaje go za poÅ›rednictwem instalacji grzewczej zwanej źródÅ‚em górnym.
Pompa ciepła zasilana jest przez energię elektryczną, którą można dostarczać na dwa sposoby: za pośrednictwem elektrowni oraz domowej instalacji fotowoltaicznej. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, gdyż 1 kW energii pobranej z sieci pozwala na pozyskanie od 2 do 4 kW energii cieplnej.
Podstawowym parametrem opisującym sprawność tego urządzenia jest wskaźnik COP, który określa stosunek ciepła dostarczonego do budynku do ilości energii elektrycznej wykorzystanej przez pompę. Pobierając 1 kW z sieci otrzymujemy 4 kW ciepła co oznacza, że współczynnik COP wynosi 4 (lub 400%).
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak chłodziarka, która pobiera ciepło ze znajdujących się w niej produktach i przekazuje je do pomieszczenia. Nawet jeśli temperatura powietrza jest niska pompa ciepła działa bez zakłóceń oddając ciepło. W przeciwieństwie do kotłów urządzenia te nie potrzebują instalacji komina, przyłącza gazowego czy magazynu na opał.