Eco-Miasto 2017 cz.1

Przez Monika
W Klienci indywidualni
6 lutego, 2018
0 komentarzy
1829 Views

Problemu z zanieczyszczeniem powietrza nie rozwiąże się tylko debatując nad nim. Liczą się konkretne działania, które już teraz mają wpływ na jakość powietrza oraz na zdrowie mieszkańców. W konkursie Eco-Miasto nagradzane są najlepsze praktyki walki ze smogiem.

Na początek prezentujemy kilka liczb, które pomogą ocenić skalę problemu. Biorąc pod uwagę tylko polskie miasta i aglomeracje powyżej 100 tys. mieszkańców w 2014 r. na skutek obecności w powietrzu pyłu PM2,5 przedwcześnie zmarło ok. 18,6 tys. osób. Dodatkowym problemem są także wysokie koszty – państwo traci z jego powodu 13% PKB rocznie.

Warto przy tym zaznaczyć, że źródłem smogu w naszym kraju są głównie systemy ogrzewania budynków. Nagradzane w konkursie Eco-Miasta praktyki dotyczą podejmowanych przez lokalne władze działań związanych z efektywnością energetyczną, ekologicznymi źródłami ciepła a także monitorowaniem zużycia energii.

Ekologiczne źródła ciepła – zmiana na lepsze

Wybór odpowiedniego źródła ciepła sprawi, że ogrzewanie będzie przyjazne dla środowiska. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest oczywiście energia odnawialna. W gminie Karlino, będącej laureatem konkursu Eco-Miasto 2017, aż 21 budynków użyteczności publicznej wykorzystuje pompy ciepła. Dodatkowo, działanie urządzeń wspomagane jest energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Ogromnym zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia mieszkańców są stare, nieefektywne piece na węgiel. Niestety w wielu przypadkach paliwo w nich wykorzystywane jest złej jakości, a w skrajnych przypadkach użytkownicy wykorzystują do ogrzewania swoich domów odpady, wydzielające w procesie spalania bardzo szkodliwe substancje.

Miastem wyróżnionym w tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto i mocno działającym w kwestii zmian nie tylko nawyków, ale i źródeł ciepła jest Kraków. W stolicy woj. małopolskiego na szeroką skalę następuje wymiana przestarzałych pieców w budynkach mieszkalnych. Miasto dofinansowuje zakup nowoczesnych źródeł ciepła opartych na paliwie gazowym, olejowym, elektrycznym czy odnawialnych źródłach energii. Udzielane są także dopłaty do ogrzewania osobom, które zdecydowały się na zmianę urządzenia grzewczego na nowsze lub podłączenie do miejskiej sieci. To bardzo istotne, że tak kompleksowy program zachęca do udziału również osoby o niższych dochodach, które bez wsparcia ze strony miasta nie mogłyby sobie pozwolić na pokrycie wyższych opłat wynikających ze zmiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: