Dyrektywa EPBD i Czyste Powietrze—czy warto jeszcze inwestować w kotły gazowe w 2024 r.?

Przez Adam
W Instalatorzy
17 czerwca, 2024
0 komentarzy
188 Views

W ostatnich miesiącach pojawiło się sporo kontrowersji związanych z przyszłością ogrzewania gazowego. Błędne interpretacje nowego prawa, czyli m.in. dyrektywy EPBD, sprawiły, że kotły gazowe znalazły się w odwrocie. Wiele osób zastanawia się, czy warto je jeszcze instalować. Nasz odpowiedź jest jednoznaczna: warto! A co więcej, nadal można na ich zakup otrzymać dotację. Zatem jaka przyszłość czeka ogrzewanie gazowe oraz w jakie kotły gazowe warto zainwestować w 2024 r.?

freepik
źródło: freepik.com

Dyrektywa EPBD i fake newsy

Aktualne przepisy dotyczące ogrzewania domów podlegają ciągłym zmianom, co wymaga nieustannego dostosowywania się do nowych warunków i wymagań. Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie dyrektywy EPBD, a wraz z nią planowanego zakazu montowania samodzielnych kotłów gazowych w nowych budynkach od 2030 roku oraz zakazu ich użytkowania od 2040 roku.

Te regulacje, choć kierowane w stronę poprawy jakości powietrza oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, stanowią istotne wyzwanie dla osób planujących budowę lub modernizację swojego miejsca zamieszkania. Jednak warto zauważyć, że implementacja przepisów zakłada pewne wyjątki oraz okresy przejściowe, które pozwalają na zachowanie elastyczności w adaptacji do nowych regulacji.

Poza tym trzeba pamiętać, że zanim wspomniane przepisy wejdą w życie, w międzyczasie odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego czy kolejne wybory w Polsce, więc proponowane wytyczne czy terminy mogą jeszcze wiele razy zostać zmienione. 

Więcej o zmianach przepisów i Dyrektywie EPBD pisaliśmy w artykułach:

Dyrektywa EPBD a użytkowanie kotłów. Co jest prawdą, a co fake newsem?

Przyszłość gazu: czy warto inwestować w kotły gazowe w 2024 i co na to dyrektywa EPBD?

Gaz w ogrzewnictwie nadal potrzebny. Warto instalować kotły gazowe!

Dlaczego warto wykorzystać gaz jako paliwo przejściowe w ogrzewnictwie sieciowym?

Alternatywa dla kopciuchów, czyli jak ogrzać dom na terenach wiejskich?

Kolejnym istotnym czynnikiem wspierającym inwestycje w nowoczesne technologie grzewcze są rządowe dotacje, a także lokalne programy wsparcia procesu termomodernizacji. Co ważne, w 2024 roku nadal można otrzymać dofinansowanie na zakup kondensacyjnego kotła gazowego w ramach Programu Czyste Powietrze, jednak istnieją plany wstrzymania dopłat do samodzielnych kotłów gazowych od 2025 roku. Warto przy tym pamiętać, że dotacje na kotły gazowe pozostaną dostępne dla układów hybrydowych, takich jak kotły gazowe z systemem solarnym lub pompą ciepła. Obecnie możliwe jest także uzyskanie dofinansowania do wymiany źródła ciepła, m.in. na kocioł gazowy, w ramach programu Zmień Piec.

BAXI Duo-tec Compact E

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy?

Pomimo nadchodzących zmian w przepisach i planowanych ograniczeń, korzyści związane z wyborem kotła gazowego nadal pozostają znaczące i godne uwagi. Po pierwsze, ekonomiczne aspekty stanowią istotny argument za zakupem i instalacją kotła gazowego. W porównaniu do niektórych alternatywnych rozwiązań, takich jak kotły na pellet czy ogrzewanie elektryczne, koszty zakupu, instalacji oraz użytkowania kotłów gazowych są znacznie niższe. Ponadto, stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz wydajność kotłów gazowych przyczyniają się do długoterminowych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Potwierdzają to kwartalne raporty POBE analizujące koszty ogrzewania w budynkach budowanych w różnym standardzie – przykład z I kwartału 2024 r. znajdziecie tutaj.

Warto również zwrócić uwagę na ekologiczne korzyści związane z wykorzystaniem kotłów gazowych. Mimo że istnieją inne alternatywne źródła energii, kotły gazowe wciąż są uznawane za stosunkowo czyste i efektywne pod względem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe są projektowane z myślą o zminimalizowaniu emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, co sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska niż niektóre inne opcje grzewcze. Jest to szczególnie ważne w obszarach miejskich, gdzie emisja zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem stanowi istotny problem.

Ponadto, kotły gazowe to także komfort i wygoda użytkowania. Charakteryzują się one szybką reakcją na zmiany temperatury oraz możliwością łatwej regulacji, co pozwala na utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dodatkowo, nowoczesne technologie zwiększające efektywność i bezpieczeństwo kotłów gazowych sprawiają, że są one atrakcyjną opcją dla osób poszukujących niezawodnego i bezpiecznego systemu grzewczego.

kocioł gazowy h2 ready

Dlaczego kotły gazowe dostosowane do spalania wodoru są inwestycją w przyszłość?

Zdaniem ekspertów, kotły gazowe dostosowane do spalania wodoru stają się jednym z najbardziej przyszłościowych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. Wodór, jako paliwo, oferuje korzyści zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym, co sprawia, że kotły gazowe dostosowane do jego spalania mogą odgrywać ważną rolę w transformacji energetycznej. Dlaczego?

  • Zeroemisyjność

Wodór, jako paliwo, nie emituje dwutlenku węgla (CO2) podczas spalania, co czyni go niezwykle atrakcyjnym z punktu widzenia ochrony środowiska. Spalanie wodoru generuje jedynie wodę jako produkt uboczny, co pomaga znacząco redukować emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.

  • Zrównoważona produkcja

Produkcja wodoru może być zrównoważona, zwłaszcza gdy jest wytwarzany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa lub hydroelektryczna. Proces elektrolizy wody, zasilany energią odnawialną, pozwala na produkcję tzw. „zielonego wodoru”, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego całego systemu energetycznego.

  • Elastyczność i wsparcie dla istniejącej infrastruktury

Kotły gazowe dostosowane do spalania wodoru mogą być projektowane tak, aby były kompatybilne z istniejącą infrastrukturą gazową, co pozwala na stopniowe wprowadzanie wodoru do systemów grzewczych. Tego rodzaju adaptacje mogą obejmować mieszanie wodoru z gazem ziemnym, co umożliwia płynne przejście na bardziej ekologiczne paliwo bez konieczności natychmiastowej wymiany całej infrastruktury.

  • Bezpieczeństwo i efektywność

Nowoczesne kotły gazowe dostosowane do spalania wodoru są projektowane z myślą o najwyższych standardach bezpieczeństwa i efektywności. Technologie takie jak systemy monitorowania i kontroli spalania, zaawansowane zabezpieczenia oraz inteligentne systemy zarządzania energią zapewniają bezpieczne i efektywne użytkowanie wodoru jako paliwa.

  • Wspieranie transformacji energetycznej

Wprowadzenie kotłów gazowych dostosowanych do spalania wodoru może przyspieszyć transformację energetyczną, wspierając globalne cele redukcji emisji CO2. Użycie wodoru w sektorze grzewczym może również wspierać inne sektory gospodarki, takie jak transport i przemysł, w ich dążeniach do dekarbonizacji.

Ogrzewanie hybrydowe to pewna inwestycja

Jak się okazuje, przyszłościowym rozwiązaniem, z uwagi na swoją efektywność i zrównoważony charakter, jest także tworzenie systemów hybrydowych, w których kotły gazowe współpracują z panelami słonecznymi, pompami ciepła lub innymi źródłami energii odnawialnej.

Integracja kotła gazowego z systemem solarnym umożliwia wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wody użytkowej lub wspomagania systemu centralnego ogrzewania, co przekłada się na dodatkowe oszczędności i zmniejszenie emisji CO2.

Z kolei integracja kotła gazowego z pompą ciepła pozwala na wykorzystanie energii cieplnej z otoczenia do efektywnego ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie gazu ziemnego i obniżyć koszty eksploatacji, jednocześnie dbając o środowisko poprzez redukcję emisji szkodliwych substancji.

Kotły gazowe De Dietrich i Baxi odpowiedzią na zmiany

Wybór kotła gazowego jako systemu grzewczego nadal pozostaje więc atrakcyjną opcją, mimo zmieniających się przepisów. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie efektywność, oszczędność oraz wygodę użytkowania. Na wymianę i na zakup kotła gazowego nadal można dostać dotację, m.in. z programów Czyste Powietrze i Zmień Piec.

Jednak, w obliczu zbliżających się zakazów oraz ograniczeń dotacyjnych ważne jest, aby podejmować decyzje z pełną świadomością, uwzględniając przyszłe perspektywy. Rozważając inwestycję w kocioł gazowy, warto brać pod uwagę możliwość spalania w nim zielonych gazów czy integrację z innymi źródłami energii, co może zapewnić dodatkowe korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Dla tych, którzy są zainteresowani bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, już teraz dostępne są kotły gazowe H2Ready przystosowane do spalania gazu z 20% mieszanką wodoru, takie jak: Inidens, MCR3 evo,  MCR4 od De Dietrich i Luna Classic od Baxi, a także systemy hybrydowe, takie jak HPI G Hybrid. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom hybrydowym integracja kotła gazowego z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła może już teraz przynosić dodatkowe oszczędności, a także zmniejszać negatywny wpływ na środowisko.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: