Dom bez kotłowni – jakie ogrzewanie wybrać?
Budowa domu bez kotłowni daje możliwość wykorzystania przestrzeni na inne cele, jak np. pralnię, siłownię, dodatkową łazienkę lub pomieszczenie gospodarcze. Alternatywne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, jednak jak ogrzać dom bez kotłowni? Po jakie urządzenia grzewcze warto sięgnąć?

Czy kotłownia w domu jest konieczna?
Kotłownia, przez lata obecna w domach, dziś coraz częściej odbierana jest jako strata miejsca. Przestrzeń, niegdyś wykorzystywaną na postawienie kotła na paliwo stałe oraz składowanie opału, można zaaranżować i przeznaczyć na inne cele, zyskując dodatkowe pomieszczenie. Nic więc dziwnego, że podczas budowy lub modernizacji domu świadomie rezygnujemy z kotłowni i sięgamy po alternatywne rozwiązania.
Stawiając na dom bez kotłowni, należy sięgnąć po urządzenia niezasilane paliwami stałymi. Nie wymagają one dodatkowego pomieszczenia na składowanie opału w postaci węgla czy drewna, a przy tym są wygodne w obsłudze. Podczas wyboru najlepszego rodzaju ogrzewania do domu, należy zwrócić uwagę, czy wybrany sposób zaopatrzy budynek w taką ilość ciepła, która zapewni komfort wszystkim mieszkańcom.
Kotły kondensacyjne w domu bez kotłowni
Gazowe kotły kondensacyjne to wygodne rozwiązanie, które możemy zainstalować nawet w pomieszczeniach codziennego użytku, oszczędzając w ten sposób cenną przestrzeń. Aby jednak było to możliwe, kocioł musi mieć zamkniętą komorę spalania oraz być wyposażony w przewód koncentryczny powietrzno-spalinowy, pobierający niezbędne powietrze z zewnątrz budynku i usuwający spaliny.
Kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania. Ich zastosowanie przekłada się na mniejsze zużycie paliwa oraz niższą emisję spalin, co wpływa pozytywnie zarówno na środowisko naturalne, jak i większą oszczędność. Kotły kondensacyjne Baxi to świetne rozwiązanie dla domu bez kotłowni. Posiadają szeroki zakres regulacji, dzięki czemu dopasowują swoją wydajność do aktualnego wykorzystania mocy grzewczej przez mieszkańców, a przy tym zajmują niewiele miejsca w porównaniu do kotła na paliwo stałe.

Innowacyjne rozwiązanie w postaci pompy ciepła
Innym rozwiązaniem dla domu bez kotłowni jest instalacja pompy ciepła. Wykorzystuje ona odwrócony obieg czynnika chłodniczego, dzięki czemu pozwala na ogrzewanie pomieszczeń zimą oraz chłodzenie ich w okresie letnim. Ogromną zaletą pompy ciepła jest fakt, że nie wytwarza ona spalin podczas pracy, przez co nie wymaga budowy komina ani innego systemu odprowadzania. Jednostkę wewnętrzną pompy możemy zamontować w dowolnym pomieszczeniu budynku, a jej elegancki wygląd nie zakłóci estetyki wnętrza.
Pompa ciepła wykorzystuje w swoim działaniu darmową energię skumulowaną w powietrzu, wodzie lub gruncie, przez co nie tylko jest rozwiązaniem ekologicznym, ale również ekonomicznym. Pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, bez wpływu na komfort cieplny domowników. Dodatkowo pompa nie tylko ogrzewa, ale również chłodzi pomieszczenia, przez co może być wykorzystywana w letnie dni do klimatyzowania wnętrza. Szukając najlepszego źródła ogrzewania, warto postawić na produkt firmy Baxi. Praca pompy ciepła Baxi jest cicha i nieuciążliwa dla mieszkańców, a przy tym w pełni bezpieczna i efektywna.

Dlaczego warto zrezygnować z kotłowni?
Główną przewagą domu bez kotłowni, która często decyduje o wyborze pompy ciepła lub pieca kondensacyjnego, jest oszczędność miejsca oraz większa wygoda codziennego życia. Wybierając alternatywne rozwiązania, nie potrzebujemy osobnego pomieszczenia na kocioł oraz zapas opału. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych domów, gdzie wolna przestrzeń jest ograniczona.
Korzystanie z pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego nie wymaga również stałej kontroli i regulacji systemu grzewczego, dbania o zapas opału czy rozpalania i czyszczenia kotła. Brak konieczności przechowywania drewna lub węgla wpływa na większą czystość, bez obecności uciążliwego pyłu i brudu. Ogrzewanie bez kotłowni pozwala również na wygodniejsze monitorowanie i regulację temperatury, dzięki czemu system łatwo dopasowuje się do potrzeb domowników.
Rezygnacja z kotła na paliwo stałe to również ekologiczne rozwiązanie – wytwarzanie ciepła z pomocą kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła nie wydziela szkodliwych substancji. W ten sposób aktywnie przyczyniamy się do walki ze smogiem oraz zanieczyszczeniem środowiska.