Dofinansowania do instalacji i wymiany urządzeń grzewczych w 2022 roku

Przez Monika
W Newsy
31 stycznia, 2022
0 komentarzy
994 Views

Nowy rok przyniesie wiele zmian i nowości w programach dofinansowań do zakupu urządzeń grzewczych w istniejących i nowych budynkach. Jeszcze w styczniu nastąpiły zmiany w programie „Czyste Powietrze”, a w kolejnych miesiącach wystartują nowe programy „Moje Ciepło” i „Ciepłe Mieszkanie”.

Zmiany w „Czystym Powietrzu”

Od 25 stycznia obowiązują nowe zasady programu “Czyste Powietrze”. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie 3. części programu z najwyższym poziomem dofinansowania. Nawet o 69 tysięcy złotych (do 90% kosztów kwalifikowanych) będą mogły starać się osoby najmniej zamożne. Próg dochodowy nowego poziomu dofinansowania ustalono na maksymalnie 900 zł na osobę (w gospodarstwie domowym wieloosobowym) lub 1260 zł na osobę ( gospodarstwo jednoosobowe).

Obok kryterium dochodowego będzie funkcjonowało także to związane z ustalonym prawem do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Zatem do najwyższego poziomu dofinansowania będzie uprawniać albo najniższy dochód, albo prawo do zasiłku. Dotację na tym poziomie będzie można uzyskać aż w 5 transzach. Co ważne, dla 3. poziomu dofinansowania nie będzie uruchomiona ścieżka bankowa, nie będzie więc można starać się o Kredyt “Czyste Powietrze”. 

Więcej informacji o zmianach w “Czystym Powietrzu” można przeczytać na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl/. Z ofertą urządzeń De Dietrich i Baxi, z których wszystkie spełniają zasady programu i są wpisane na listę ZUM można zapoznać się na stronach: www.dedietrich.pl oraz www.baxi.com.pl

Nadchodzi program “Moje ciepło”

W pierwszej połowie tego roku ma ruszyć wyczekiwany przez wiele osób program “Moje ciepło”, w którym będzie można otrzymać dotację na montaż powietrznej lub gruntowej pompy ciepła w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych. Pompy ciepła są jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych w ostatnim czasie. Ich popularność jest również widoczna w programie “Czyste Powietrze”. Niestety do tej pory dofinansowanie w tym właśnie programie mogły uzyskać wyłącznie osoby wymieniające stare urządzenie grzewcze na takie, które jest bardziej ekologiczne. Właściciele nowych inwestycji nie mogli liczyć na wsparcie. Teraz się to zmieni. 

Od tego roku wszyscy zainteresowani montażem pompy ciepła w nowym domu będą mogli złożyć wniosek w programie “Moje ciepło”. 

Zgodnie z informacjami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparcie będzie polegało na przyznaniu dotacji w wysokości do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Suma otrzymanego wsparcia będzie uzależniona od rodzaju instalowanego urządzenia – maksymalnie 21 tys. zł w przypadku pompy gruntowej i do 7 tys. zł w przypadku pompy powietrznej. 

Budżet, jaki przewidziano na realizację programu to 600 mln zł. Pochodzi on  w całości z Funduszu Modernizacyjnego.

Zapowiedź programu “Ciepłe mieszkanie”

Od kilku miesięcy wiadomo już, że planowane jest wprowadzenie programu dotacji na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Program “Czyste Powietrze” obejmuje bowiem wymianę starych urządzeń grzewczych jedynie w domach jednorodzinnych. Tymczasem emisja zanieczyszczeń z pieców usytuowanych w mieszkaniach stanowi duży problem. Stąd zapowiedź startu programu “Ciepłe Mieszkanie”, który ma obejmować termomodernizację i wymianę źródeł ciepła właśnie w mieszkaniach. 

W 2021 roku w województwie dolnośląskim, zachodniopomorskim oraz w Pszczynie prowadzono pilotaż tego programu, dzięki któremu ustalono najważniejsze wyzwania i założenia “Ciepłego Mieszkania”. Program wystartuje na początku II kwartału 2022 roku. Wysokość dofinansowań nie jest jeszcze znana, z pewnością będzie uzależniona od zakresu prac i rodzaju instalowanego urządzenia grzewczego. Wiadomo z kolei, że sposób finansowania będzie przebiegał tak jak w programie “Czyste Powietrze”: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie przekazywał fundusze za pośrednictwem gmin, z którymi podpisze umowy. 

W pierwszym etapie programu o dofinansowanie będą mogli się starać właściciele lokali mieszkalnych, w drugim także wspólnoty mieszkaniowe. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: