Dodatkowa szansa dla gmin na przystąpienie do programu „Czyste Powietrze”

Przez Monika
W Klienci indywidualni
10 czerwca, 2021
0 komentarzy
387 Views

W marcu zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń od gmin, które wyraziły chęć, aby wraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizować program „Czyste Powietrze”. Jednak z powodu dużego zainteresowania przystąpieniem do programu przez nowe samorządy zdecydowano, że gminy będą mogły zgłosić się do niego jeszcze do połowy czerwca. 

Każda chętna gmina powinna wysłać pisemne zgłoszenie do właściwego wfośigw. Termin upływa 15 czerwca br. Gminy, wdrażając program, będą korzystać z ogłoszonego jakiś czas temu systemu zachęt. Składają się na niego: 

  • – pakiet startowy (do 30 tys. zł wsparcia) na utworzenie i bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców, 
  • – nowe, wyższe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym), 
  • – premiowanie gmin, w których w danym roku złożonych zostanie najwięcej wniosków w programie „Czyste Powietrze” w stosunku do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie.

Wszystkie samorządy, również te, które już od jakiegoś czasu działają w programie “Czyste Powietrze”, aby skorzystać z bonusów, muszą podpisać stosowne porozumienia. Tu także wydłużono termin – do 15 lipca 2021 roku. 

Program “Czyste Powietrze” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym  z wyodrębnioną księgą wieczystą. W zależności od zakresu przedsięwzięcia i poziomu dofinansowania w programie można uzyskać do 37 tys. zł dotacji. 

Więcej o programie „Czyste Powietrze” na stronie internetowej De Dietrich.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: