Dobór pompy ciepła – określenie punktu biwalentnego

Przez Adam
W Instalatorzy
14 maja, 2019
0 komentarzy
846 Views

Sezon grzewczy za nami. Wiele osób już teraz zaczyna planować wymianę urządzeń grzewczych przed kolejną zimą. Coraz większa liczba inwestorów skłania się też ku powietrznym pompą ciepła. Jednym z najważniejszych czynników przy jej doborze jest właściwe określenie punktu biwalentnego.

W prawidłowym doborze powietrznej pompy ciepła podstawą jest określenie punktu biwalentnego. Punkt ten określa się na podstawie wykresu charakterystyki pracy pompy ciepła i jest to moment działania układu, przy którym konieczne będzie wspomaganie ogrzewania z innego źródła.

WykresDo ustalenia punktu biwalentnego służy temperatura równowagi (Tw), która odpowiada temperaturze zewnętrznej, przy której termodynamiczna moc pompy ciepła jest równa stratom cieplnym budynku. Poniżej tej temperatury dołączy się wsparcie w postaci elektrycznej lub hydraulicznej, a odpowiednia konfiguracja regulatora nadzorującego jego załączanie i wyłączanie umożliwi całoroczną i jednocześnie ekonomiczną pracę urządzenia, niezależnie od warunków na zewnątrz. Najczęściej wykorzystywanym wspomaganiem systemu jest zastosowanie grzałki elektrycznej. Alternatywnym rozwiązaniem może być też wykorzystanie istniejącego już kotła olejowego czy gazowego, a nawet kominka z płaszczem wodnym.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: