Debata „Przyszłość po ErP” z udziałem De Dietrich

Przez Adam
W Bez kategorii
17 września, 2015
0 komentarzy
2408 Views

Na łamach wrześniowego numera miesięcznika Builder odbyła się debata związana z wprowadzeniem w życie założeń Dyrektywy ErP. Zostali do niej zaproszeni najwięksi eksperci z branży grzewczej w Polsce. W imieniu firmy De Dietrich Technika Grzewcza wypowiedział się Pan Grzegorz Szukiel, Dyrektor Zarządzający, Prokurent.

Zrzut ekranu 2015-09-30 o 12.05.19„Przede wszystkim dyskusja na ten temat zwraca uwagę konsumentów na efekt cieplarniany i emisji CO2 jako praźródła dyrektywy ErP ( 3 x 20%). Należy docenić jej edukacyjną rolę – podobnie było np. z freonem, azbestem etc. Wpływ dyrektywy na rynek zaznaczy się dopiero w roku 2017, ponieważ liczba kotłów atmosferycznych zgromadzona w dystrybucji ma prawo być sprzedawana do wyczerpania zapasów, nie jest więc tak, że od października 2015 będą dostępne tylko kotły kondensacyjne. Klasyczne kotły atmosferyczne są tańsze, często trafiały więc do użytkowników kierujących się niższa ceną. Ta grupa odbiorców zapewne skupi się na najtańszych kotłach kondensacyjnych lub semi-kondensacyjnych. Oby nie przyniosło to tylko znacznego obniżenia jakości i funkcjonalności tych urządzeń – niektórzy producenci mogą upatrywać w tym swojej szansy na obniżenie kosztów produkcji.

Dyrektywa wymaga też poprawy efektywności pomp ciepła i zasobników c.w.u., dlatego technologiczny rozwój także tych urządzeń będzie trwałym trendem. W latach późniejszych dyrektywa będzie też dotyczyć kotłów stałopalnych, co powinno spowodować dalsze ograniczenie niepożądanych emisji i wzrost jakości tych urządzeń. W naturalny sposób branża OZE skorzysta na wprowadzeniu dyrektywy – nowe szanse i potencjał rynkowy otwierają się przed pompami ciepła, modelami hybrydowymi i w przyszłości kogeneracyjnymi.

Moda na oszczędność i samowystarczalność w produkcji energii elektrycznej i systemie ogrzewania jest już trwałym trendem, niska cena przestaje być jedynym faktorem wyboru i decyzji inwestycyjnej. Inne będą trendy w budownictwie nowym, a inne na rynku modernizacji instalacji, gdzie często spotykamy ograniczenia istniejącej konstrukcji budynku etc., ale docelowo wszyscy na tym skorzystają: albo czynnie – użytkując bardziej efektywne urządzenia, albo biernie – oddychając czystszym powietrzem.”

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: