Czym ogrzewać swój dom?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
18 lutego, 2020
0 komentarzy
712 Views

Ogrzewanie to jedna z najdroższych domowych instalacji, zarówno pod kątem  kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Przy wyborze instalacji warto kierować się własnym komfortem, bo jeżeli ogrzewanie działa źle to jest dla nas nieskuteczne i uciążliwe w obsłudze. 

Wybór pomiędzy grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym lub innym płaszczyznowym to sprawa zasadnicza. Właściwie nawet ważniejsza niż decyzja o rodzaju kotła i paliwa. Kocioł bez porównania łatwiej zmienić, jeżeli nie jesteśmy z niego zadowoleni, albo pojawiła się możliwość przejścia na inne paliwo. Za to nawet wymiana grzejników na nowe oznacza poważny remont w całym domu, a wykonanie typowego ogrzewania podłogowego to już remont kapitalny, o zakresie, na który mało kto się decyduje.

Oczywiście, wszystko da się zrobić, są też rozwiązania znakomicie ułatwiające wymianę systemu grzewczego. Jednak w praktyce decyzji o tym, czy w domu będą grzejniki ścienne czy też ogrzewanie podłogowe, w przewidywalnej przyszłości nie zmienimy. Co najwyżej dokonamy lekkiej korekty, dodając np. matę grzewczą pod płytkami w łazience.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze, grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe, sufitowe bądź ścienne. Każdy system ma specyficzne cechy i ograniczenia. W efekcie, to w konkretnych warunkach jego zastosowanie może być pierwszym wyborem, albo przeciwnie, rozsądniej będzie poszukać czegoś innego.

Grzejniki ścienne mogą bez problemu współpracować z każdym rodzajem kotła. Za to nie poleca się ich do instalacji z pompami ciepła. Przede wszystkim dlatego, że grzejniki dobiera się najczęściej dla temperatury zasilania 55-75°C, a dla pompy ciepła to bardzo dużo. Nawet jeżeli pompa jest w stanie tak mocno podgrzać wodę, jej praca jest wówczas znacznie mniej ekonomiczna. Dlatego, jeśli planujemy pompę ciepła, lepiej wybierzmy ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe bądź ścienne), dla którego temperatura zasilania nie przekracza zwykle 40°C.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: