Czym jest sprawność kotła i od czego zależy?

Przez Adam
W Instalatorzy
11 lipca, 2017
0 komentarzy
4569 Views

Sprawność urządzeń grzewczych

Zrzut ekranu 2017-03-20 o 13.50.27Sprawność kotła należy do najważniejszych parametrów urządzeń grzewczych. Wartość ta (sprawność) podawana jest w procentach i jest stosunkiem mocy, którą otrzymujemy z danego urządzenia do mocy włożonej w to urządzenie. W zależności od rodzaju urządzenia grzewczego, mocą włożoną będzie tutaj rodzaj paliwa lub energia elektryczna.

Kotły kondensacyjne pod względem efektywności wypadają o co najmniej 10% lepiej od tradycyjnych. Tak znacząca różnica wynika z odzyskania tzw. ciepła utajonego z pary wodnej, które w przypadku kotłów tradycyjnych ulatuje przez komin. Warto wspomnieć, że sprawność kotła kondensacyjnego może sięgać nawet 109%. Z pozyskaniem ciepła najlepiej radzą sobie kotły zasilane gazem ziemnym i gazem płynnym. Nieco gorzej na ich tle wypadają kotły zasilane paliwem olejowym, których efektywność zależy też m.in od wilgotności powietrza do spalania.

Co wpływa na sprawność?

Sprawność urządzenia zależy od materiałów, z których wykonany jest cały kocioł, np. wysokiej jakości obudowy, która ogranicza straty ciepła. Jego efektywność jest jednak uzależniona głównie od konstrukcji wymiennika ciepła. Porównując różne urządzenia, to właśnie na tym elemencie należałoby się skupić. Sprawność można również poprawić, wykorzystując wszelkie możliwości, jakie daje automatyka pokojowa lub pogodowa. Warto wybierać więc te urządzenia, które w pakiecie posiadają już tego typu systemy. Wyższą sprawność urządzenia osiągniemy też w momencie, kiedy kocioł będzie współpracował z instalacją niskotemperaturową, np. z ogrzewaniem podłogowym.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: