Czy smog zwiększa ryzyko zarażenia koronawirusem?

Przez Monika
W Newsy
26 listopada, 2020
0 komentarzy
410 Views

Wiosenny lockdown związany z pandemią COVID-19 sprawił, że poziom zanieczyszczeń znacząco spadł, jednak jesienne ochłodzenie ponownie wpłynęło na pogorszenie się jakości powietrza. Według najnowszych danych tak złej sytuacji nie było od czterech lat.

Indeks jakości powietrza (AQI) w Delhi od kilku dni utrzymuje się na poziomie powyżej 400 w skali 0-500. Listopad to zwykle najtrudniejszy miesiąc w północnej części Indii pod względem zanieczyszczenia powietrza. Przedział 401-500 oznacza powietrze najgorszej jakości, które może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi szczególnie u osób z chorobami układu oddechowego. Dodatkowo nie pozostaje również bez wpływu na osoby zdrowe.

Wskaźnik AQI informuje o poziomie zanieczyszczenia powietrza na podstawie stężenia szkodliwych pyłów, takich jak pyły PM10 i PM2,5 oraz ozon, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, ołów i amoniak.

Lekarze przestrzegają, że duże zanieczyszczenie powietrza może sprawiać, że będziemy bardziej podatni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 co powodować będzie większą śmiertelność w wyniku COVID-19. W trosce o nasze zdrowie warto pomyśleć o ekologicznych urządzeniach, które nie powodują pogorszenia jakości powietrza, a także pozwalają zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: