Czy można wytworzyć paliwo z dwutlenku węgla?

Przez Monika
W Newsy
14 stycznia, 2021
0 komentarzy
123 Views

Dotychczas nikt nie przypuszczał, że z dwutlenku węgla można wytworzyć paliwo neutralne dla środowiska. Przełomowe odkrycie brytyjskich naukowców otwiera nowy rozdział w rozwiązaniach zeroemisyjnych.

Już od wielu lat naukowcy poszukują alternatywnego rozwiązania dla wysokoemisyjnych paliw lotniczych. Wiele linii lotniczych pracuje nad zasilaniem swoich samolotów paliwem wodorowym. Teraz jednak wszystko może się zmienić, gdyż badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego ogłosili, że udało im się zamienić dwutlenek węgla na niskoemisyjne i zrównoważone paliwo syntetyczne.

Przełomowe badania są kolejnym krokiem w kierunku całkowitej neutralności klimatycznej. Idealne rozwiązanie to konwersja energii odnawialnej w energię elektryczną i gazową z wykorzystaniem CO2. W ten sposób zespół ekspertów użył niedrogich katalizatorów i wykorzystał dwutlenek węgla z atmosfery. Konwersja CO2 doprowadziła do wytworzenia związków magazynujących energię z czego powstało syntetyczne paliwo. Metoda ta polega na tym, że wyekstrahowany z powietrza dwutlenek węgla wykorzystywany do konwersji, a później ponownie emitowany z paliw odrzutowych podczas spalania w locie. Dzięki temu paliwo staje się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Z badań naukowców wynika, że już teraz dwutlenek węgla można traktować jako surowiec podstawowy lub pomocniczy do wytworzenia alternatywnego paliwa. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: