Czy możliwe jest całkowite odejście od węgla?

Przez Monika
W Newsy
18 czerwca, 2020
0 komentarzy
105 Views

Takie wyzwanie podjęła Wielka Brytania, która od dwóch miesięcy nie korzysta z węgla do wytwarzania energii elektrycznej. Jak narazie to najdłuższy okres od lat 80. XIX wieku, kiedy to zaczęto korzystać z węgla.

Dokładnie dwa miesiące bez węgla w energetyce minęły w środę 10. czerwca, czyli przez ten czas w Wielkiej Brytanii nie działało 1464 elektrowni węglowych. Na chwilę obecną nic nie wskazuje, że sytuacja ta ulegnie zmianie.

Węgiel coraz mniej opłacalny

Zgodnie z planem, który zakłada zerową emisję dwutlenku węgla do 2050 roku, Wielka Brytania planuje zamknąć wszystkie elektrownie węglowe do 2024 r. Dodatkowo pomaga w tym fakt, że prowadzenie elektrowni opalanych węglem staje się coraz bardziej nieopłacalne z racji niskich cen energii oraz opłat za emisję szkodliwych substancji. 

Obecnie elektrownie węglowe emitują prawie dwukrotnie więcej dwutlenku węgla – kluczowej przyczyny globalnego ocieplenia – niż elektrownie opalane gazem. Dobrym sygnałem jest wiadomość, że dzięki dużemu zainteresowaniu energią odnawialną wzrasta ilość inwestycji w tym obszarze. 

Według National Grid, maj dla Wielkiej Brytanii to najbardziej ekologiczny miesiąc w historii produkcji energii elektrycznej, z najniższą zarejestrowaną średnią intensywnością emisji dwutlenku węgla – na poziomie 143 gramów CO2 na kilowatogodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

komentarze z facebooka: