Czas na czyste powietrze

Przez Monika
W Klienci indywidualni
2 stycznia, 2020
0 komentarzy
782 Views

Sezon grzewczy to czas kiedy jakość powietrza drastycznie się pogarsza. Wynika to głównie z tego, że w gospodarstwach domowych spalane są w piecach wszystkie odpady. Do walki z tym procederem stanęli mieszkańcy Rybnika, którzy stworzyli akcję „Karny Kopciuch za trucie sąsiadów”.

Działania w ramach „Karnego Kopciucha” prowadzone są trzyetapowo. Pierwszym krokiem jest edukacja. Pod adres domostwa zgłoszonego jako emiter szkodliwych dymów wysyłane są materiały poświęcone wpływowi smogu na zdrowie i życie, a także informacje o sposobach pozyskania dofinansowania na zmianę źródła ciepła. Jeśli ta metoda zawiedzie, czas na krok drugi, czyli kontrolę ze strony uprawnionej do tego jednostki (straży miejskiej bądź urzędu gminy). Wyniki kontroli są później weryfikowane. Jeżeli i ten sposób nie przyniesie spodziewanych rezultatów, następuje etap trzeci. Zostaje wszczęta procedura administracyjna przymuszająca truciciela do wymiany źródła ciepła. Dodatkowo taki obywatel zostaje zostaje umieszczony na mapie kopciuchów.

Akcja wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród okolicznych mieszkańców. Bardzo szybko pojawiły się też jej rezultaty: w ciągu tygodnia od rozpoczęcia działalności „Karnego Kopciucha” zgłoszono do skontrolowania aż 120 gospodarstw domowych, które podejrzewa się o spalanie śmieci. Wezwania do zaprzestania zatruwania powietrza wraz z odpowiednimi materiałami edukacyjnymi zostały już wysłane do zgłoszonych mieszkańców takich miejscowości, jak Rybnik, Wrocław, Mysłowice, Bydgoszcz, Katowice, Opole oraz Suwałki. 

Więcej informacji o całej akcji.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: