Co to jest krzywa grzewcza?

Przez Adam
W Instalatorzy
19 marca, 2019
0 komentarzy
7824 Views

Dobrze dobrana krzywa grzewcza gwarantuje utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku przy różnych temperaturach panujących na zewnątrz. Dokładne jej ustawienie jest szczególnie ważne dla pracy kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła.

Krzywa grzewcza jest parametrem ściśle związanym z regulacją pogodową. Stanowi zależność, jaka występuje między temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą powietrza panującą na zewnątrz. Zależność między tymi wartościami zwiększa efektywność ogrzewania i sprawia, że koszty zapewnienia mieszkańcom odpowiedniej temperatury do codziennego funkcjonowania maleją w skali całego roku.

Chcąc zwiększyć swoje oszczędności na kosztach ogrzewania, należy przyjrzeć się bliżej krzywej grzewczej i wybrać takie parametry tego typu wskazania, które będą optymalne dla wszystkich domowników. W tym celu powinno się porównać i na bieżąco sprawdzać parametry pracy kotła kondensacyjnego i aktualny odczyt temperatury. Pozwoli to wybrać najkorzystniejszą opcję z uwzględnieniem mocy urządzenia grzewczego.

Na krzywą grzewczą wpływ mają czynniki takie jak:

– konstrukcja budynku

– stopień izolacji termicznej budynku

– klimat, w jakim położony jest budynek

– moc i sprawność urządzeń grzewczych

– potrzeby domowników

– stopień zautomatyzowania pracy kotła i podgrzewacza c.w.u.

 

Ciekawostka…

Przed wprowadzeniem parametru krzywej grzewczej wykorzystywano tzw. tabelę palacza, która pomagała określić wymaganą temperaturę zasilania systemu grzewczego w zależności od temperatury zewnętrznej.

Obecnie nie ma takiej potrzeby, ponieważ w przypadku krzywej grzewczej, funkcja ta realizowana jest automatycznie za sprawą regulatora pogodowego. Ten na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej dobiera temperaturę zasilania instalacji grzewczej.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: