Ciepła woda użytkowa na kilka sposobów cz.2

Przez Adam
W Instalatorzy
21 września, 2017
0 komentarzy
1367 Views

W naszym wcześniejszym wpisie dotyczącym pozyskiwania ciepłej wody użytkowej, prezentowaliśmy metody, które możemy określić jako bardziej klasyczne. Tym razem waszą uwagę skierujemy w zupełnie innym kierunku, i na świecznik weźmiemy odnawialne źródła energii.

Link do wcześniejszego materiału tutaj.

Kolektory słoneczne_02_fot. De DietrichSposób 3. Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne najczęściej używa się jako źródeł wsparcia dla wytwarzania c.w.u. Do tego zadania konieczne jest jednak zastosowanie podgrzewacza solarnego, który przygotuje wodę nawet powyżej temperatury 55oC. Przyjmuje się, że do ogrzania wody dla jednej osoby potrzebne będzie około 1,5 m2 powierzchni kolektora. Zestaw kolektorów o łącznej powierzchni czynnej 4-4,5 m2 pozwoli na ekonomiczne przygotowanie wody w podgrzewaczu o pojemności 300 l. Takie rozwiązanie w 50-60% zaspokoi roczne potrzeby na c.w.u. przeciętnej rodziny, z uwzględnieniem okresu zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa, a produkcja c.w.u. może być wspierana, np. kotłem kondensacyjnym.

Sposób 4. Pompy ciepła

Gruntowe lub powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, dzięki którym możemy cieszyć się ciepłą wodą niezależnie od tego, czy akurat świeci słońce, czy może jest akurat pochmurno. Konstrukcje te wyposażone są standardowo w zbiornik o pojemności 200 lub 300 litrów. Ponadto zabudowana jest wężownica, którą można podłączyć do alternatywnych źródeł ciepła, np. kotła lub baterii kolektorów słonecznych. Warto zaznaczyć, że dodatkowym zabezpieczeniem jest zamontowana grzałka elektryczna, która w skrajnych sytuacjach zabezpieczy produkcję ciepłej wody.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: