Chemia kotłowa – przydatna przy okresowych przeglądach

Przez Adam
W Instalatorzy
18 listopada, 2021
0 komentarzy
110 Views

Zagrożeniem dla sprawności instalacji grzewczej i działania urządzeń jest zarówno kamień kotłowy, jak i inne osady czy korozja. Zadaniem instalatora jest zbadanie, czy parametry wody są optymalne, czy warto zainstalować urządzenie zmiękczające wodę. O zmiękczaczu AQA Perla Black pisaliśmy w artykule: Jak zadbać o instalację centralnego ogrzewania, stosując zmiękczacz wody?

Z kolei podczas regularnych przeglądów instalator powinien korzystać z dobrej jakości preparatów zabezpieczających, które pomogą zachować czystość i poprawną pracę instalacji grzewczej.

Często w czasie okresowego przeglądu okazuje się, że instalacja i urządzenie wymagają czyszczenia, ponadto może być konieczne usunięcie wytworzonej warstwy kamienia kotłowego. Na domiar złego możemy mieć do czynienia z objawami korozji, gromadzenia się szlamu czy innych osadów w instalacji. Niezbędne będzie wówczas zastosowanie specjalistycznych preparatów. Dobrze by instalator był wyposażony w takie, które są polecane przez producenta, a więc skuteczne i bezpieczne.

Najczęściej stosowaną chemią kotłową są:

  • – preparaty do czyszczenia wymienników (inne do tych ze stali nierdzewnej, inne do stopu aluminium z krzemem) ze złogów, osadów, trwałych zanieczyszczeń,
  • – odrdzewiacze, odkamieniacze, np. w sprayu,
  • – inhibitory do instalacji c.o.,
  • – inhibitory antymrozowe,
  • – środki czyszczące do usuwania szlamu, osadu oraz innych zanieczyszczeń w istniejących lub starych systemach centralnego ogrzewania,
  • – środki do wykrywania nieszczelności i do uszczelniania,
  • – koncentraty na zład,
  • – preparaty do neutralizacji zużytych roztworów kwaśnych preparatów oczyszczających i kondensatów kotłowych.

Wśród przydatnego wyposażenia znajdują się także specjalistyczne filtry magnetyczne chroniące instalację grzewczą przed działaniem czarnego szlamu (zawiesiny tlenku żelaza, kamienia kotłowego oraz osadów niemagnetycznych).

W BDR Thermea zależy nam, aby dostarczać instalatorom jak najbardziej kompleksową ofertę, zawierającą również preparaty i wyposażenie niezbędne przy przeglądach. Rekomendowane przez nas środki marek Fernox czy Adey są wysokiej jakości i mamy pewność, że będą skuteczne i bezpieczne dla naszych urządzeń – mówi Tomasz Popiel.

Zarówno zmiękczacze wody, jak i chemia kotłowa są ważnymi elementami ochrony instalacji i urządzeń przed niekorzystnymi czynnikami wpływającymi negatywnie na system grzewczy. Używane zgodnie z zaleceniami mogą znacząco przedłużyć czas bezawaryjnej eksploatacji, jak i poprawić wydajność kotła.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: