Cena za prąd wzrośnie o 11 procent

Przez Monika
W Klienci indywidualni
9 stycznia, 2020
0 komentarzy
354 Views

Polska Grupa Energetyczna wprowadza nowe ceny za prąd w taryfie G. Pomimo tego w porównaniu z pozostałymi spółkami podwyżka PGE jest najniższa. 

Nowe taryfy na dystrybucję energii w przypadku PGE wzrosną o około 8 złotych (10,5 – 11 procent). Podwyżka ta jest porównywalna do tych, które zatwierdzono dla pozostałych przedsiębiorstw: klienci Enei będą mieli droższy prąd o 12,2 proc., Energi o 11,3, zaś Tauronu o 11,4 – 12,9 proc. Średni wzrost cen energii wyniesie około 11,6 proc., czyli około 9 złotych.

Zmiana cen dotyczy taryf G, a przede wszystkim G11, czyli gospodarstw domowych, których w całej Polsce jest ponad 15 milionów. Około 13 milionów posiada sprzedawców z urzędu, czyli cztery główne spółki (PGE, Tauron, Enea i Energa). Nowe ceny dotyczą jednak tylko 9,7 miliona gospodarstw. Właściciele pozostałych, czyli około 3,4 miliona korzystają z ofert wolnorynkowych, których taryfy przyznawane przez URE nie dotyczą.

W związku z podwyżkami cen, spółki postanowiły zawiązać rezerwy finansowe. W przypadku Polskiej Grupy Energetycznej będzie ona sięgała około 260 milionów złotych. Zostanie ona ujęta w wynikach za czwarty kwartał. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: