Case study: Pałac Radziwiłłów w Balicach z kaskadą kotłów De Dietrich

Przez Adam
W Instalatorzy
11 września, 2024
0 komentarzy
362 Views

Balicki Pałac Radziwiłłów, to miejsce z wyjątkową historią, które od lat zapewnia niezapomniane wrażenia estetyczne, a przy tym stanowi doskonałą oprawę wyjątkowych uroczystości. Obecnie odrestaurowane wnętrza ogrzewane są nowoczesnymi kotłami marki De Dietrich, co po raz kolejny udowadnia, że w zabytkowych budynkach warto postawić na urządzenia producenta z równie bogatym doświadczeniem.

Pałac Radziwiłłów w Balicach
Pałac Radziwiłłów w Balicach/ fot. Eliteco Sp. z o.o.

Pałac Radziwiłłów to okazała rezydencja znajdująca się w Balicach nieopodal Krakowa. Początki jego historii sięgają XV wieku, jednak to w wieku XIX, kiedy znalazł się w posiadaniu księcia Dominika Radziwiłła, został gruntownie przebudowany i zyskał obecny wygląd. Po 1945 roku pałac przekazano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, a od początku lat 50. XX w. służy on Instytutowi Zootechniki jako centrum konferencyjne oraz hotel. Dookoła rezydencji znajduje się zabytkowy park w stylu ogrodu włoskiego z XVI–XX w. o powierzchni 5 ha.

Jego eklektyczny styl z elementami baroku i wystawne wnętrza świetnie nadają się na najbardziej uroczyste okazje, dlatego tak chętnie organizowane są w nim wesela, komunie czy ważne rocznice. W 2005 roku, z okazji 60-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, pałac był miejscem spotkań wielu prezydentów i premierów. Obecnie jest on dostępny dla zwiedzających po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z administratorami obiektu.

Trwa termomodernizacja pałacu

W ostatnich miesiącach pałac poddany został pracom modernizacyjnym, w tym wymianie systemu ogrzewania, natomiast do końca roku zakończą się prace restauracyjne fasady. Podczas wymiany systemu grzewczego, wysłużone kotły gazowe wymieniono na nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne marki De Dietrich. Prace modernizacyjne wykonuje firma Eliteco sp. z o.o., która zajmuje się kompleksową realizacją usług montażowych, przeglądów oraz serwisem pogwarancyjnym urządzeń grzewczych, chłodniczych oraz sanitarnych. Eliteco współpracuje z największymi i najbardziej znanymi producentami urządzeń i materiałów, aby zapewnić swoim klientom wybór idealnego rozwiązania dopasowanego do ich potrzeb. Nie dziwi więc fakt, że podczas prac remontowych balickiego pałacu, którego historia sięga niemal 500 lat, firma postawiła na kotły producenta o równie bogatej historii i doświadczeniu. – Wybór idealnego urządzenia grzewczego do budynku o tak niecodziennym charakterze był dla nas oczywisty. Dbając o naszą renomę, współpracujemy tylko z najlepszymi, stąd decyzja o wykorzystaniu urządzeń marki De Dietrich. Przez wiele lat pracy mieliśmy okazję poznać wielu producentów kotłów gazowych, które dostępne są na polskim rynku. Kotły De Dietrich to jedne z najnowocześniejszych urządzeń grzewczych najwyższej jakości, które jeszcze nigdy nie zawiodły nas, jak i naszych klientów – wspomina Tomasz Frączek, dyrektor Eliteco sp. z o.o. W pałacowej kotłowni zainstalowano kaskadę dwóch kotłów Evodens Pro AMC, każdy o mocy 115 kW na systemie LV, czyli zamontowane jako urządzenia wolnostojące na podłodze w jednym rzędzie.

Pałac Radziwiłłów w Balicach
Kotłownia w Pałacu Radziwiłłów w Balicach/ fot. Eliteco Sp. z o.o.

Prace termomodernizacyjne zabytkowych budynków to nie lada wyzwanie

Przed rozpoczęciem prac wykonawca dokonał bardzo skrupulatnego rekonesansu kotłowni. – Dużą wagę przywiązaliśmy do dobrania niezbędnych materiałów i sprzętu, a także zaplanowania każdego etapu naszej pracy. Dzięki temu uniknęliśmy niepożądanych sytuacji i płynnie zmodernizowaliśmy kotłownię – tłumaczy Tomasz Frączek.

Jednak jak się okazało, cały proces modernizacji kotłowni w zabytkowym budynku okazał się dla wykonawcy dość nietypowym przedsięwzięciem. – Musieliśmy zwracać szczególną uwagę na każdy, nawet najmniejszy element budulcowy pomieszczenia. Demontaż starych urządzeń zajął nam stosunkowo dużo czasu, ponieważ mieliśmy do czynienia z ogromnymi żeliwnymi zbiornikami. Musieliśmy szczególnie zadbać o to, aby nie zniszczyły one chociażby posadzki w budynku. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem, dzięki czemu płynnie przebrnęliśmy przez cały ten proces – opowiada Tomasz Frączek.

Jak wspomina wykonawca, na etapie instalacji nowego systemu grzewczego, trzeba jednak było wprowadzić zmiany w budynku. – Mając na uwadze, że dotychczasowa instalacja była dwuobiegowa, koniecznym okazało się zastosowanie rozdzielcza na dwa obiegi grzewcze – dodaje Tomasz Frączek. Zastosowanie rozdzielacza na dwa obiegi grzewcze oznacza podział instalacji grzewczej na dwa niezależne obiegi, które mogą pracować z różnymi parametrami, np. temperaturą wody. Każdy obieg grzewczy jest wyposażony w elementy umożliwiające regulację temperatury, takie jak zawory mieszające. Aby zapewnić odpowiedni przepływ w każdym z obiegów, stosuje się oddzielne pompy obiegowe, które odpowiedzialne są za cyrkulację wody w każdym z nich. – W systemie dodatkowo zamontowaliśmy dwie duże pompy obiegowe, aby można było dostosować przepływy do dużych średnic rur. Świadczą one o tym, jak wiekowa jest instalacja. Koniecznym okazało się również zastosowanie filtroodmulacza, aby zabrudzenia nie dostały się do nowych urządzeń – dodaje Tomasz Frączek.

Kotły Evodens Pro AMC w kotłowni pałacu – dlaczego warto?

Podczas termomodernizacji kotłowni zabytkowego pałacu w Balicach wykorzystano dwa kotły Evodens Pro AMC 115 w kaskadzie. Jest to rozwiązanie, które przynosi zarówno korzyści techniczne i ekonomiczne, jak i ekologiczne.

  • Wysoka sprawność energetyczna – kotÅ‚y Evodens Pro AMC 115 cechujÄ… siÄ™ sprawnoÅ›ciÄ… przy częściowym obciążeniu siÄ™gajÄ…cÄ… aż do 108%. DziÄ™ki pracy w kaskadzie, gdzie dwa kotÅ‚y współdziaÅ‚ajÄ… w zależnoÅ›ci od aktualnego zapotrzebowania na ciepÅ‚o, system ten maksymalizuje efektywność energetycznÄ…, co przekÅ‚ada siÄ™ na znaczÄ…ce oszczÄ™dnoÅ›ci w kosztach ogrzewania. Jest to szczególnie istotne w kontekÅ›cie modernizacji zabytkowego budynku, gdzie efektywność energetyczna ma bardzo istotne znaczenie.
  • Elastyczność i niezawodność – zastosowanie dwóch kotłów w kaskadzie zapewnia dużą elastyczność w dziaÅ‚aniu systemu grzewczego. W razie awarii jednego kotÅ‚a, drugi nadal może pracować, co zmniejsza ryzyko caÅ‚kowitej utraty ogrzewania. Dodatkowo, modulacja mocy kotłów od 18 do 100% pozwala na precyzyjne dostosowanie mocy grzewczej do zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków, co jest istotne w budynkach o zmiennej charakterystyce cieplnej, takich jak zabytkowe paÅ‚ace.
  • Kompatybilność z gazami ziemnymi i propanem – kotÅ‚y Evodens Pro AMC 115 sÄ… przystosowane do pracy zarówno z gazem ziemnym, jak i propanem. Ta elastyczność w doborze paliwa daje wiÄ™ksze możliwoÅ›ci dostosowania systemu do dostÄ™pnych źródeÅ‚ energii, co może być korzystne w zabytkowych obiektach o specyficznych wymaganiach dotyczÄ…cych instalacji gazowych.
  • Zaawansowane sterowanie – konsola sterownicza DIEMATIC Evolution z programowalnÄ… elektronicznÄ… regulacjÄ… pogodowÄ… oraz możliwoÅ›ciÄ… konfiguracji ukÅ‚adów kaskadowych zapewnia precyzyjne zarzÄ…dzanie systemem grzewczym. Optymalizacja sterowania w poÅ‚Ä…czeniu z możliwoÅ›ciÄ… zdalnego monitoringu i integracji z systemami BMS (Building Management System) umożliwia efektywne zarzÄ…dzanie ogrzewaniem caÅ‚ego obiektu, co jest istotne w przypadku dużych, zabytkowych budynków.
  • Niska emisja zanieczyszczeÅ„ – zastosowanie kotłów kondensacyjnych, takich jak Evodens Pro AMC 115, zapewnia niskÄ… emisjÄ™ zanieczyszczeÅ„, co jest istotne zarówno z punktu widzenia ochrony Å›rodowiska, jak i speÅ‚nienia restrykcyjnych norm dotyczÄ…cych emisji spalin, które mogÄ… obowiÄ…zywać w obiektach zabytkowych.
  • Kompaktowa konstrukcja i Å‚atwość montażu – kotÅ‚y Evodens Pro AMC 115 umożliwiajÄ… instalacjÄ™ nawet w ograniczonej przestrzeni, czÄ™sto spotykanej w zabytkowych budynkach. Dodatkowo, solidna konstrukcja z korpusem ze stopu aluminium i krzemu oraz 7-letnia gwarancja na ten element zapewniajÄ… dÅ‚ugÄ… żywotność i niezawodność systemu.
EVODENS PRO AMC
Gazowy kocioł kondensacyjny Evodens PRO AMC

Jak działa kaskada kotłów?

Gazowe kotły Evodens Pro AMC występują w mocach od 45 do 160 kW, w kaskadzie są dostępne w trzech wersjach:

  • – LW: do zawieszenia w rzÄ™dzie na Å›cianie
  • – LV: do montażu wolnostojÄ…cego na podÅ‚odze w jednym rzÄ™dzie
  • – RG: do montażu wolnostojÄ…cego na podÅ‚odze tyÅ‚em do siebie.

Jak już wspomnieliśmy, w kotłowni pałacu Radziwiłłów kotły De Dietrich zainstalowane są w wersji LV. Kaskada złożona z dwóch kotłów polega na połączeniu dwóch jednostek grzewczych w jeden zintegrowany system, który działa w harmonii, aby efektywnie zarządzać zapotrzebowaniem na ciepło. W przypadku kaskady kotłów Evodens Pro AMC 115 kW, oba kotły są połączone w taki sposób, że mogą działać wspólnie lub niezależnie, w zależności od potrzeb cieplnych budynku.

Jak to działa w praktyce? System sterowania (np. DIEMATIC Evolution) monitoruje aktualne zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Na podstawie tego zapotrzebowania, sterownik decyduje, czy uruchomić jeden czy oba kotły. Jeśli zapotrzebowanie jest niskie, może pracować tylko jeden kocioł. Gdy zapotrzebowanie wzrasta, drugi kocioł włącza się automatycznie. System sterowania kaskadą zazwyczaj działa w taki sposób, że naprzemiennie uruchamia oba kotły. Dzięki temu obie jednostki zużywają się równomiernie, co zwiększa ich trwałość i niezawodność.

Oba kotły w kaskadzie mają możliwość modulacji mocy od 18% do 100%. Dzięki temu mogą precyzyjnie dostosować swoją wydajność do aktualnych warunków. Kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niskie, kotły działają na minimalnej mocy, co zwiększa ich efektywność i obniża zużycie paliwa.

Nowoczesne kotły gazowe sprawdzą się w zabytkowych budynkach

Kotły gazowe stanowią idealne rozwiązanie dla zabytkowych budynków, łącząc efektywność energetyczną z dbałością o zachowanie oryginalnej architektury. Dzięki technologii kondensacyjnej, która pozwala na odzyskanie dodatkowej energii z kondensującej pary wodnej zawartej w spalinach, kotły zapewniają oszczędność energii i niższe koszty eksploatacyjne, co jest kluczowe przy modernizacji starszych budynków. – Cieszymy się, że wzrasta świadomość społeczeństwa dotycząca tego, jak ważny jest odpowiedni dobór urządzeń i elementów, z których składa się kotłownia budynku. W przypadku Pałacu Radziwiłłów, praca tak nowoczesnych urządzeń pozwoliła na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Ale to nie jedyna ich zaleta. Dla inwestora istotne jest także, że działanie nowych kotłów jest bardziej wydajne, co automatycznie może wpłynąć na niższe koszty bieżącej eksploatacji budynku – podsumowuje Tomasz Frączek z Eliteco. Dodatkowo, kompaktowe rozmiary sprawiają, że instalacja kotła nie wymaga znaczących ingerencji w konstrukcję obiektu. W efekcie, takie rozwiązania łączą tradycję z nowoczesnością, zapewniając komfort grzewczy bez kompromisów w kwestii estetyki i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Przeczytaj także:

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: