Case Study: ogrzewanie hybrydowe w Infores Business Park

Przez Adam
W Instalatorzy
19 lutego, 2024
0 komentarzy
168 Views

Nowoczesny biurowiec w sercu Przemyśla jest ogrzewany systemem hybrydowym złożonym z dwóch pomp ciepła i dwóch kotłów gazowych marki De Dietrich. Doświadczony deweloper, stawiając na najwyższą jakość używanych urządzeń, po raz kolejny udowadnia, że najnowsze rozwiązania technologiczne i troska o środowisko są dla niego priorytetem.

Biurowiec Infores
Infores Business Park/ źródło: infores-developer.pl

Infores Business Park – nowoczesny biurowiec w centrum Przemyśla

Infores Business Park, to komercyjno-biurowa przestrzeń przy ul. Lwowskiej w Przemyślu. Znajdują się w niej nowoczesne powierzchnie biurowe, usługowe, handlowe oraz magazynowe, a także duża sala konferencyjna. Atutem nieruchomości jest rewelacyjna lokalizacja – mieści się ona w komercyjnej dzielnicy, przy głównej arterii komunikacyjnej miasta. Infores Business Park, to jedna z ostatnich realizacji firmy Infores-Developer, która buduje lokale mieszkalne, ale także budynki biurowe, handlowo-usługowe oraz magazynowe.

Idąc z duchem czasu, firma rozwija się także w technologiach OZE. Wykonuje m.in. termomodernizacje oraz instalacje fotowoltaiki i pomp ciepła. Współpracuje z wieloma sprawdzonymi dostawcami i kontrahentami, co daje gwarancję, że świadczy usługi na najwyższym poziomie, które są idealnie dopasowane do potrzeb klientów. Nie dziwi więc fakt, że budynek Infores Business Park ogrzewa system złożony z pomp ciepła i kotłów gazowych marki De Dietrich.

Nie jest to jednak jedyna inwestycja firmy Infores-Developer wykorzystująca rozwiązania grzewcze z portfolio BDR Thermea. Wcześniej, kondensacyjne kotły gazowe De Dietrich, zostały wykorzystane na osiedlu Sun Park, składającym się z czterech kameralnych budynków wielorodzinnych, umiejscowionych przy ul. Rosłońskiego w Przemyślu.

W Infores Business Park, do ogrzewania budynku i produkcji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) zainstalowany został efektywny system hybrydowy złożony z dwóch pomp ciepła HPI S (27 kW) oraz dwóch kondensacyjnych kotłów gazowych Evodens PRO AMC (65 kW).

– Instalacja systemu grzewczego trwała około miesiąca. Infores Business Park, był budynkiem nowo budowanym, więc taki system grzewczy przewidziany był jeszcze na etapie projektu. Dlatego, w czasie montażu, nie trzeba było wprowadzać w nim żadnych zmian – zdradza Mariusz Bodzioch z INFORES Management Sp. z o.o. Sp. Komandytowa. – Sama instalacja poszła jak z płatka, nie napotkaliśmy żadnych nieprzewidzianych trudności – dodał Mariusz Bodzioch.

Układ hybrydowy w Infores Business Park
Układ hybrydowy w Infores Business Park/ mat. Infores Developer

Pompy ciepła HPI S marki De Dietrich idealne do nowoczesnych przestrzeni komercyjnych

Zainstalowana w Infores Business Park pompa ciepła HPI S 27 TR wyróżnia się niezwykle wysoką sprawnością, co potwierdza współczynnik COP wynoszący 3,8 (COP grzania przy + 7°C/+ 35°C). To oznacza, że za każdy 1 kWh zużytej energii elektrycznej, można uzyskać aż 3,8 kWh energii cieplnej. Dzięki temu zapewnia doskonały komfort termiczny w budynku biurowym, jednocześnie oszczędzając na kosztach energii. Co ważne, system Inverter, który dostosowuje moc urządzenia do aktualnych potrzeb, umożliwia zaoszczędzenie nawet 30% energii, w porównaniu do tradycyjnych pomp ciepła. To efektywne wykorzystanie energii, które przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie.

Pompa ciepła HPI S oferuje szeroką gamę dostępnych mocy, co sprawia, że można dostosować ją do konkretnej wielkości budynku biurowego. Co więcej, może pracować nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, sięgających do -20°C, co gwarantuje komfortową pracę w zimie.

Modele odwracalne, pozwalają na zapewnienie komfortu nie tylko w okresie grzewczym, ale również latem. Można więc korzystać z ogrzewania lub chłodzenia, co zapewni pracownikom optymalne warunki przez cały rok.

Pompa ciepła HPI S, z regulatorem DIEMATIC Evolution, skutecznie steruje obiegiem wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Podgrzewacze c.w.u. połączone z pompą ciepła HPI S, gwarantują stały dostęp do ciepłej wody – podgrzewanie zasobnika jest aż trzykrotnie szybsze, niż w przypadku tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych. To oznacza, nie tylko komfort, ale także dodatkowe oszczędności.

Pompa ciepła HPI S jest łatwa do zintegrowania, zarówno w istniejących, jak i nowo budowanych budynkach biurowych. Jej elegancki wygląd oraz doskonała izolacja akustyczna sprawiają, że nie będzie stanowiła zakłócenia w pracy pracowników biurowca. Moduł wewnętrzny, o niewielkich wymiarach, może być umieszczony nawet w ograniczonej przestrzeni, co ułatwia instalację. Dodatkowo, zintegrowana funkcja hybrydowa pozwala na większe oszczędności w przypadku stosowania dodatkowego źródła ciepła.

Układ hybrydowy w Infores Business Park
Układ hybrydowy w Infores Business Park/ mat. Infores Developer

Kocioł Evodens PRO AMC – niezawodne wsparcie w ekstremalnych warunkach

Z kolei gazowy kocioł kondensacyjny Evodens PRO AMC, który w przemyskim biurowcu współpracuje z pompami ciepła HPI S, przystosowany jest do pracy z gazami ziemnymi, ale istnieje możliwość przestawienia go na propan. To oznacza elastyczność i dostosowanie do różnych rodzajów paliw, co jest kluczowe w środowiskach komercyjnych.

Kocioł posiada konsolę sterowniczą DIEMATIC Evolution z programowalną elektroniczną regulacją pogodową. Jest to idealne rozwiązanie dla konfiguracji zarówno układów hybrydowych, jak i kaskadowych, co pozwala na skuteczne zarządzanie wieloma kotłami jednocześnie.

Korpus kotła wykonany ze stopu aluminiowo-krzemowego gwarantuje wyjątkową wytrzymałość, a także unikalną, 7-letnią gwarancję. Kocioł cechuje się sprawnością przy częściowym obciążeniu sięgającą nawet 108,9%, co przekłada się na oszczędności w zużyciu paliwa. Co więcej, zapłon elektroniczny oraz jonizacyjna kontrola płomienia zapewniają nie tylko wygodę użytkowania, ale także bezpieczeństwo pracy kotła. To istotne w przypadku instalacji komercyjnych.

Wentylator z tłumikiem zasysania powietrza oraz możliwość pracy z systemami odprowadzania spalin pod ciśnieniem, sprawiają że kocioł jest nie tylko wydajny, ale także łatwy do zainstalowania. To oszczędność czasu i kosztów.

Systemy kaskadowe Evodens AMC dostępne są w różnych wariantach, w zależności od potrzeb. Mogą być zawieszone na ścianie, zamontowane na podłodze lub postawione na podłodze tyłem do siebie, co pozwala na elastyczną aranżację przestrzeni.

System hybrydowy w inwestycjach komercyjnych – dlaczego warto?

Połączenie pomp ciepła HPI S i kotłów gazowych Evodens AMC w system hybrydowy, to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza w przestrzeni komercyjnej. Po pierwsze, pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności systemu grzewczego oraz optymalizację kosztów ogrzewania. Pompy ciepła działają wydajnie w okresie o umiarkowanych temperaturach, podczas gdy kotły kondensacyjne, są doskonałe w przypadku ekstremalnych warunków. W okresach o niższych temperaturach, kotły kondensacyjne mogą przejąć większą część obciążenia, co pozwala na redukcję zużycia energii.

Po drugie, połączenie obu systemów pomaga w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, ponieważ pompy ciepła korzystają z odnawialnej energii cieplnej z otoczenia. W przestrzeni komercyjnej dbanie o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska jest coraz bardziej istotne, a to rozwiązanie pomaga spełnić te wymagania.

Po trzecie, połączenie systemów zapewnia zabezpieczenie w momencie, gdy jedno źródło grzewcze przestanie działać, drugie może przejąć obciążenie, co minimalizuje ryzyko przerw w dostawie ciepła.

Po czwarte, obie technologie mogą być łatwo zintegrowane i sterowane za pomocą systemów zarządzania budynkiem (BMS). To zapewnia pełną kontrolę nad systemem grzewczym. Możliwość pracy w układzie hybrydowym, zarządzanie temperaturą, a także dostosowywanie wydajności systemu do bieżących potrzeb, czyni tę kombinację doskonale skalowalną.

Jak widać, system łączący pompy ciepła z kotłami kondensacyjnymi zapewnia stałą temperaturę w budynku, co jest istotne dla komercyjnych przestrzeni, takich jak biura, restauracje czy hotele. Rozwiązanie to może być dostosowane do konkretnych potrzeb i warunków przestrzeni komercyjnej, dzięki różnym konfiguracjom i możliwościom rozbudowy. – Układ hybrydowy złożony z dwóch pomp ciepła HPI S i dwóch kotłów gazowych Evodens AMC, to zaawansowany system grzewczy, który umożliwia efektywną i elastyczną produkcję ciepła w budynku. Ale to nie wszystko, ponieważ zapewnia także komfort, oszczędności i niezawodność. Jest to więc idealne rozwiązanie dla nowoczesnych biurowców, gdzie istnieją zróżnicowane potrzeby cieplne i wymagania zarówno w okresie zimowym, jak i letnim – tłumaczy Maciej Małysz, Manager Techniczny Regionu OZE w BDR Thermea Poland.

Układ hybrydowy w Infores Business Park
Układ hybrydowy w Infores Business Park/ mat. Infores Developer

Jak działa hybrydowy system grzewczy w Infores Business Park?

Układ hybrydowy składający się z dwóch pomp ciepła HPI S i dwóch kotłów gazowych Evodens AMC to zaawansowany system grzewczy, który umożliwia efektywną i elastyczną produkcję ciepła w budynku.

System sterowania zarządza obiema technologiami w zależności od bieżących warunków zewnętrznych i zapotrzebowania na ciepło. W okresach o umiarkowanych temperaturach pompy ciepła HPI S mogą być głównym źródłem ciepła, co pozwala na oszczędności energii. W ekstremalnie zimne dni, kotły gazowe Evodens AMC przejmują większą część obciążenia, aby utrzymać stałą temperaturę w budynku.

Taki układ zapewnia elastyczność działania, umożliwiając dostosowanie systemu do bieżących potrzeb. Dwa źródła energii, czyli pompy ciepła i kotły gazowe doskonale uzupełniają się. Jeśli jedno źródło ciepła nie może dostarczyć wystarczająco dużo energii, drugie może to zrobić, minimalizując ryzyko braku ciepła.

Wykorzystanie pomp ciepła HPI S pozwala na oszczędności energetyczne, ponieważ korzystają one z odnawialnej energii cieplnej. Praca kotłów gazowych Evodens AMC jest efektywna i dostarcza ciepło wtedy, gdy jest to niezbędne, co minimalizuje zużycie gazu, a tym samym koszty. Cały system może być łatwo zintegrowany z systemem zarządzania budynkiem (BMS) za pomocą odpowiednich kontrolerów i oprogramowania. To umożliwia monitorowanie i sterowanie systemem zdalnie, co zapewnia pełną kontrolę nad produkcją ciepła.

System hybrydowy złożony z dwóch pomp ciepła HPI S i dwóch kotłów gazowych Evodens AMC zainstalowany w Infores Business Park to rozwiązanie, które łączy zalety obu technologii, umożliwiając dostarczenie ciepła w sposób efektywny, elastyczny i niezawodny, co jest idealne dla budynków komercyjnych o zróżnicowanych potrzebach cieplnych i warunkach atmosferycznych. – Wybierając urządzenia grzewcze do budynków komercyjnych wystarczy dobrać je do potrzeb konkretnej nieruchomości i nie bać się nowych technologii. Nic, tylko robić, a pozytywne efekty w postaci korzyści dla środowiska, ale i portfela będą szybko widoczne – podsumowuje Mariusz Bodzioch z INFORES Management Sp. z o.o. Sp. Komandytowa.

Przeczytaj także:

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: