Case study: instalacja kaskady kotłów De Dietrich w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńsku

Przez Adam
W Instalatorzy
12 października, 2023
0 komentarzy
436 Views

Wymiana starego kotła węglowego na kaskadę nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, to tańsze i efektywniejsze ogrzewanie. Ale nie tylko. To także świadomy wybór nowoczesnych rozwiązań w trosce o środowisko. Modernizując ogrzewanie, kamieńska podstawówka zdała celująco lekcję z ekologii.

Szkoła Podstawowa nr 1 Kamieńsk
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamieńsku/ fot.: pspkamiensk.pl

W ostatnich miesiącach Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamieńsku, w woj. łódzkim, przeszła modernizację systemu ogrzewania. Do tej pory 35-letni budynek szkoły ogrzewany był kotłem węglowym. W sezonie grzewczym szkoła zatrudniała czterech palaczy, którzy co sezon spalali ok. 120 ton węgla (równowartość dwóch wagonów kolejowych!) a i tak w niektórych salach lekcyjnych nie było wystarczająco ciepło.

Wieloletnie wykorzystywanie węgla jako głównego paliwa uwidoczniło kilka istotnych wad tego rozwiązania.

Po pierwsze, ogrzewanie węglowe jest coraz droższe ze względu na rosnące ceny węgla, jak i coraz bardziej wyśrubowane wymagania dotyczące modernizacji instalacji, takie jak zastosowanie dodatkowych filtrów. Co więcej, konieczność regularnego czyszczenia i konserwacji kotła, generuje kolejne koszty.

Poza tym kotły węglowe mają niewielką efektywność, zwłaszcza w porównaniu z nowocześniejszymi systemami ogrzewania. Oznacza to, że potrzebują więcej paliwa do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Starsze systemy ogrzewane węglem mogą nie zapewniać równomiernego rozprowadzenia ciepła, co prowadzi w konsekwencji do niekomfortowych warunków cieplnych w różnych częściach szkoły.

Niewygodna i czasochłonna obsługa, to kolejna wada takiego systemu ogrzewania. Kotły węglowe wymagają regularnego zaopatrywania w paliwo, co może być kłopotliwe i zajmuje sporo czasu. Poza tym potrzeba odpowiednio dużej przestrzeni w kotłowni, w której zmieści się sporych rozmiarów kocioł oraz miejsca na magazynowanie opału.

Nie bez znaczenia są także aspekty ekologiczne. – Kotły węglowe emitują duże ilości dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, tlenków azotu, pyłów i innych zanieczyszczeń, co ma negatywny wpływ na jakość powietrza oraz zdrowie uczniów i personelu – tłumaczy Janusz Janik z Referatu Inwestycji i Ochrony Środowiska i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Kamieńsku.

Świadomość wad dotychczas używanego kotła na paliwo stałe, ale także uzyskanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, pozwoliło szkole na przejście na bardziej zrównoważony i efektywny system ogrzewania.

Kaskada kotłów C240
Kaskada kotłów kondensacyjnych C240/ fot. Magma Marcin Furmańczyk

Wymiana starego kotła na kaskadę kotłów kondensacyjnych De Dietrich

Wymianę systemu ogrzewania wykonała firma MAGMA Marcin Furmańczyk. Modernizacja systemu ogrzewania rozpoczęła się od remontu kotłowni. W pierwszej kolejności usunięto stary kocioł węglowy i związaną z nim infrastrukturę. Następnie zamontowano nową instalację hydrauliczną, gazową i elektryczną oraz kaskadę złożoną z dwóch gazowych kotłów kondensacyjnych C240, każdy o mocy 300 kW oraz jednego C240 o mocy 250 kW. W sumie moc zainstalowana wyniosła 850 kW!

Jakość gwarantowana przez De Dietrich

Stojące gazowe kotły kondensacyjne C240 marki De Dietrich posiadają bardzo zwartą konstrukcję z uproszczoną obsługą. Odznaczają się niską emisją zanieczyszczeń. Można je podłączyć do komina. Wyposażone są w zintegrowany palnik modulujący w zakresie od 20 do 100% mocy, nastawiony do pracy z gazem ziemnym E.

Co więcej, kocioł posiada konsolę sterowniczą DIEMATIC Evolution, z programowalną, elektroniczną regulacją pogodową, przystosowaną do konfiguracji układów kaskadowych oraz zaawansowany system zabezpieczeń parametrów pracy kotła, w tym temperaturowe zabezpieczenie przed brakiem wody, eliminujące konieczność stosowania obiektowego ogranicznika zaniku wody.

– Kotły kondensacyjne C240 to niezawodne i bardzo wydajne modele. Świetnie sprawdzają się w pracy w układach kaskadowych. Ich wybór zdaje się więc całkowicie uzasadniony – zauważa Artur Zmysłowski, Kierownik Regionu Sprzedaży, Region Centralny, Mazowieckie oraz Inżynier ds. projektów w De Dietrich.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne to nowoczesne urządzenia grzewcze, które korzystają z technologii kondensacji, która maksymalizuje ich wydajność. Ich kluczowymi zaletami są:

  • efektywność energetyczna – kotły kondensacyjne są jednymi z najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Mogą osiągnąć efektywność na poziomie do 98%, co oznacza, że prawie cała energia zawarta w paliwie jest przekształcana w ciepło.
  • oszczędność – dzięki wyższej efektywności energetycznej, kotły kondensacyjne pozwalają na znaczące oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. W dłuższej perspektywie, te oszczędności mogą nawet zrekompensować wyższe koszty początkowe zakupu i instalacji.
  • redukcja emisji – wyższa efektywność oznacza także mniejszą emisję szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla. Jest to korzystne zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.
  • długa żywotność – nowoczesne materiały i technologie zastosowane w kotłach kondensacyjnych często przekładają się na dłuższą żywotność urządzenia w porównaniu z tradycyjnymi kotłami.
kaskada kotłów C240
Wnętrze zmodernizowanej kotłowni/ fot. Magma Marcin Furmańczyk

Jak działa kaskada kotłów kondensacyjnych?

Kaskada gazowych kotłów kondensacyjnych to układ, w którym kilka kotłów pracuje razem w celu efektywnego dostarczenia energii cieplnej do systemu grzewczego i/lub c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).

Każdy kocioł w kaskadzie jest zdolny do modulowania swojej mocy w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Oznacza to, że kocioł może pracować na różnych poziomach mocy, od minimalnej do maksymalnej.

Wszystkie kotły są zarządzane przez centralny system sterowania, który monitoruje zapotrzebowanie na ciepło i decyduje, który z kotłów, a także jaka ich ilość ma być włączona. System sterowania dąży do równomiernego rozłożenia obciążenia na wszystkich kotłach w kaskadzie, co zwiększa ich żywotność i efektywność.

Jak kaskada kotłów C240 marki De Dietrich działa w praktyce?

Gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niskie, np. w okresie przejściowym, aktywowany może być tylko jeden kocioł pracujący z niską mocą. W miarę jak zapotrzebowanie na ciepło rośnie, system sterowania aktywuje kolejne kotły. Mogą one być również włączone, jeżeli jeden z kotłów wymaga wyłączenia na czas konserwacji czy naprawy. Natomiast w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepło, wszystkie kotły w kaskadzie mogą być aktywowane i pracować z pełną mocą.

Modernizacja dotychczasowego systemu ogrzewania pozwoliła kamieńskiej placówce oświatowej na generowanie znacznych oszczędności finansowych i to co sezon. Co niemniej ważne, to możliwość osiągania znacznie większej wydajności ogrzewania oraz zapewniania odpowiedniego komfortu termicznego uczniom i kadrze pedagogicznej. Natomiast wszyscy mieszkańcy miasta z pewnością docenią fakt oddychania czystszym powietrzem z mniejszą ilością szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.

**

Przeczytaj także:

Case Study: Instalacja kaskady pomp ciepła De Dietrich w Szkole Podstawowej w Lasecznie

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: