Automatyka pogodowa – sterowanie ogrzewaniem na podstawie temperatury zewnętrznej

Przez Adam
W Klienci indywidualni
30 listopada, 2021
0 komentarzy
209 Views

Sterowanie pracą urządzenia grzewczego na podstawie temperatury panującej na zewnątrz odbywa się za pomocą zainstalowanej w kotle czy jednostce wewnętrznej pompy ciepła konsoli sterowniczej i czujnika zewnętrznego. Czujnik odczytuje temperaturę i przekazuje informację o niej do urządzenia. Jeśli temperatura na zewnątrz spada, urządzenie będzie starało się wyrównać straty ciepła, oddziałując na palnik i podnosząc temperaturę wody w instalacji. Wszystko odbywa się dzięki doborowi odpowiedniej krzywej grzewczej, która zależy od rodzaju instalacji, typu budynku, jego izolacji i wielu innych czynników. Kluczową rolę będzie tu odgrywał doświadczony instalator.

Konsole sterownicze nie służą przy tym jedynie do sterowania pracą urządzenia w trybie ogrzewania. Zarządzają także produkcją ciepłej wody użytkowej i wieloma innymi funkcjami.

Ponieważ na temperaturę w pomieszczeniu w danym momencie wpływa o wiele więcej czynników niż tylko temperatura na zewnątrz, często automatykę pogodową uzupełnia się o czujniki pokojowe.

Urządzenia oferowane przez firmę BDR Thermea są wyposażone w najnowocześniejsze systemy pozwalające na regulację ich pracy w zależności od specyfiki instalacji i potrzeb użytkownika. Można je także rozbudować o regulatory pokojowe, które pozwolą na zwiększenie komfortu i wydajności systemu grzewczego.

DIEMATIC Evolution to sterowana mikroprocesorowo konsola, która ma zintegrowaną regulację z oddziaływaniem na palnik w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest wstępnie zaprogramowana w fabryce, daje szeroką możliwość regulacji ustawień w zależności od konkretnej instalacji: od najprostszych, do bardzo rozbudowanych.

Konsola steruje obiegiem kotłowym i można ją wyposażyć w dodatkowy czujnik c.w.u. oraz rozbudować o automatykę pokojową lub zdalne sterowanie dialogowe. DIEMATIC Evolution pozwala na bezpośredni dostęp do wszystkich nastaw w intuicyjny sposób. Ma duży ekran LCD z czytelnym objaśnieniem wszelkich parametrów, graficznym przedstawieniem charakterystyki grzewczej, wyświetlaniem krzywych temperatur i historii usterek, co pomaga w diagnostyce. Konsola ma przyciski wyboru trybów pracy, temperatury i dostępu do poszczególnych programów oraz pokrętło do regulacji i potwierdzania ustawionych wartości. Konsola dodatkowo pozwala zdefiniować do 6 różnych programów działania i 6 poziomów temperatury, aby dostosować komfort w dowolnym momencie i zgodnie z nawykami użytkownika.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: