Alfabet podstawowych pojęć z zakresu ogrzewania, cz. 3
Przed nami kolejna już, 3. część alfabetu podstawowych pojęć z zakresu ogrzewania. Wytłumaczę, co to są systemy odprowadzania spalin A, B, C, termostat, urządzenie do kontroli płomienia i znamionowa moc cieplna.
Systemy odprowadzania spalin – wyróżniamy trzy ich rodzaje:
A – z poborem powietrza do spalania z pomieszczenia i odprowadzaniem spalin do pomieszczenia (nie dozwolone dla urządzeń grzewczych).
B – z poborem powietrza do spalania z pomieszczenia i usuwaniem spalin do przewodu kominowego.
C – z poborem powietrza do spalania z zewnątrz i usuwaniem spalin do przewodu kominowego.
Termostat kotła to regulator temperatury kotła, który pozwala na regulację stałotemperaturową zasilania kotła lub współdziałając z automatyką pogodową zabezpiecza przed przekroczeniem ustawionej temperatury maksymalnej.
Urządzenie do kontroli płomienia to najczęściej elektroda jonizacyjna w kotłach gazowych lub czujnik płomienia w kotłach z palnikiem olejowym, która kontroluje obecność płomienia w urządzeniu. W przypadku wypływu paliwa bez płomienia następuje wyłączenie palnika po czasie bezpieczeństwa.
Znamionowa moc cieplna to ilość energii cieplnej, jaką w jednostce czasu, w sposób ciągły, może oddać kocioł do systemu grzewczego. Wielkość charakterystyczna kotła, umieszczona na jego tabliczce znamionowej.