A jak automatyka pokojowa

Przez Monika
W Klienci indywidualni
9 lipca, 2015
0 komentarzy
2638 Views

Komfort cieplny i oszczędności – to dwie kwestie, o których wspominają klienci pytani o oczekiwania względem systemu grzewczego. Zarówno na jedno, jak i drugie możemy wpłynąć sterując temperaturą w pomieszczeniach w sposób automatyczny.

Termostat_pokojowy_programowalny_modulujacy_OpenTherm_De DietrichMinęły już czasy, gdy jedyną możliwością sterowania temperaturą w domu było odkręcanie i zakręcanie grzejników. Później pojawiły się głowice termostatyczne, które reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu, otwierając lub zamykając zawór grzejnika. Głowice nie są jednak doskonałe – termostat ustawiony na „trójkę” nie pozwoli rozgrzać się grzejnikowi w znaczny sposób przy nagłym obniżeniu temperatury w pomieszczeniu

Obecnie najpopularniejszą formą regulacji temperatury jest automatyka pokojowa.

Termostaty pokojowe regulują temperaturę pomieszczenia poprzez oddziaływanie na palnik kotła. Dzielą się na programowalne i nieprogramowalne – na obu ustawia się pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, najczęściej w zakresie między 6 a 30°C. Termostat nieprogramowalny pozwala na ustawienie stałej temperatury, niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. Termostat programowalny zapewnia regulację i tygodniowe programowanie ogrzewania dzięki oddziaływaniu na palnik według jednego z różnych trybów pracy: automatycznego (można ustawić temperaturę na każdy z 7 dni tygodnia, różną dla każdego z dni i pór dnia, np. nieco niższą w nocy i w czasie, gdy domownicy są w pracy), stałego (analogicznie jak w termostacie nieprogramowalnym) i urlopowego (możemy obniżyć temperaturę na czas dłuższej nieobecności).

Automatyka pokojowa jest dobrym wyborem szczególnie w pomieszczeniach, gdzie występują wahania temperatury – w łazience, kuchni czy salonie z kominkiem. Automatyka zareaguje na zmiany temperatury i dostosuje ilość wytwarzanego ciepła przez piec. A to już w prosty sposób przełoży się na komfort i oszczędności.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: